ŽENSKE: Kaj jim zbija spolno slo?
Moški se pogosto pritožujejo nad prenizko spolno slo njihovih partnerk. Preberite, kje se lahko skrivajo razlogi.
Za pomanjkanje spolne sle lahko najdemo zelo različne razloge. (jlp)
Spolna sla oziroma libido ni nekaj, kar imamo posamezniki in posameznice vse življenje isto, enako močno in nespremenjeno, temveč na spolno slo vpliva množica dejavnikov, ki bi jih v grobem lahko razdelili na psihološke in fizične. Preberite, katere okoliščine vse vplivajo na spolno poželenje pri ženskah.
Psihološki dejavniki
Nizka samozavest in slaba samopodoba
To sta pogosto »krivca« za nizek libido oziroma zmanjšano spolno slo pri ženskah in na prvem mestu je zagotovo obremenjevanje s težo oziroma debelostjo. Tudi ženske, ki nimajo niti gramčka preveč, se pogosto obremenjujejo s svojim videzom in vztrajajo, da so med spolnim odnosom luči vedno ugasnjene in da se vsa akcija odvija pod debelimi plastmi odej, pod katerimi se njeno telo skorajda popolnoma izgubi. Rešitev za to težavo je, da jo njen ljubimec karseda pogosto hvali in izpostavlja tiste dele telesa in tiste njene lastnosti, ki so poželjive in zapeljive.
Stres
Tudi vsakodnevni stres in skrbi, povezane z vsakdanjim življenjem, so lahko popoln ubijalec spolne sle v postelji. Sodobna ženska je pogosto tako obremenjena s poklicnim življenjem, obenem pa se od nje pričakuje še, da bo idealna mati in žena, ki bo vsak dan skuhala vsaj en topel obrok in hrati še blestela kot fatalna ljubimka zvečer v postelji, da nima niti sekunde časa v celem dnevu, da bi sploh pomislila na seks. Kaj šele, da bi si ga dejansko zaželela in potem tudi kaj storila v tej smeri. Veliko lahko za razrešitev tega problema naredi prav njen partner – privoščite ji lahko sproščujočo masažo ali otroke odpeljete na sprehod, da si lahko nabere novih moči v peneči kopeli.
Slaba samopodoba se lahko zrcali tudi v postelji in vpliva na spolno slo. (jlp)
Strah
Strah pred spolnimi odnosi je precej bolj pogost pojav, kot se morda zdi. Je posledica morebitne spolne zlorabe v otroštvu in tudi kasneje, morda slabe izkušnje s prvim spolnim odnosom ali kaj podobnega. Seveda je najprej potrebno odkriti vzrok za tovrstne težave, kar bo po vsej verjetnosti najbolj učinkovito s pomočjo kakšnega strokovnjaka. Ključnega pomena pa je tudi razumevajoč partner, ki je ne bo silil v spolne odnose, temveč ji bo stal ob strani in jo vzpodbujal.
Fizični dejavniki
Nezdrav način življenja
Z nezdravim načinom življenja je nedvomno povezano slabo počutje, kar pogojuje slabo samopodobo in zadovoljstvo z lastnim telesom. S slabo prehrano in premalo fizične vadbe je povezano tudi to, da bo vaš predmensturalni sindrom bistveno močnejši in zato tudi bolj moteč, hkrati pa je večji tudi negativen vpliv hormonov na vaše počutje. Vsakršna pozitivna sprememba v tem kontekstu je dobrodošla. Morda se lahko za začetek odrečete litrom gaziranih pijač, ki jih popijete na dan, ali pa prenehate dosoljevati hrano in pričnete namesto sončničnega uporabljati olivno olje. Namesto z dvigalom se domov odpravite po stopnicah in namesto z avtobusom v mesto vsaj v eno smer pojdite peš.
Če mislite, da na pomanjkanje vaše spolne sle vplivajo zdravila ali kontracepcijske tabletke, se posvetujte o alternativnih možnostih. (jlp)
Kontracepcijske tabletke
Oralna kontracepcija v obliki tabletk ima dva učinka. Pozitiven učinek je zagotovo zavedanje, da je vsakršna nezaželena nosečnost skoraj popolnoma izključena, kar je lahko še kako velik vzpodbujevalec spolne sle. Po drugi strani pa imajo kontracepcijske tabletke tudi negativen učinek, saj vzpostavljajo umetno hormonsko ravnotežje, s čimer izničijo vrhunec spolne sle v času ovulacije in tik pred menstruacijo. Če se vam zdi, da vaša tabletka drastično znižuje vašo spolno slo, ki je že tako ali tako nizka, se raje pozanimajte o alternativnih oblikah kontracepcije.
Zdravila
Nekatera zdravila na recept so znan »ubijalec« libida. Stranski učinek pogostih antidepresivov je, da precej ali popolnoma izničijo spolno slo, ravno tako lahko to storijo nekatera zdravila za zniževanje krvnega tlaka ali nekatera pomirjevala. Če jemljete katero od naštetih zdravil, se s svojim zdravnikom posvetujte, ali je mogoče zdravilo zamenjati. Nikar pa z jemanjem zdravil ne prenehajte brez predhodnega posveta s strokovnjakom.
