Vse več moških ima vse manj testosterona!
So zato moški slabši v postelji? Kako to vpliva na njihovo zdravje?
Današnji način življenja je zelo stresen. Stres pa vpliva na zmanjšan nivo testosterona v krvi. (jlp)
Testosteron vpliva na boljše fizično in psihično življenje. Vpliva seveda tudi na spolnost in posledično bolj kakovostno življenje. Vedno več mladih moških, že v starosti okrog štirideset let doživlja simptome, ki so sicer povezani z mnogo višjo starostjo. Temu botruje dejstvo, da ima vse več moških nižjo vrednost testosterona.
Koliko je pravzaprav premalo testosterona?
Ko govorimo o pomanjkanju testosterona moramo povedati, da splošno priznanih lestvic, koliko testosterona je premalo, preveč in koliko je normalno, ni. Velja približna orientacija, da je moškega v zrelih letih normalna vrednost testosterona od 300 do 1000 nanogramov na deciliter. Sicer pa velja, da bodite pozorni na naslednje simptome, ki kažejo na padec testosterona: erektilna disfunkcija, depresija, nihanje razpoloženja, težave s koncentracijo in spominom, visoka vrednsot holesterola (visok holesterol ali pritisk povzroči zmanjšan pretok krvi do testisov, kar lahko povzroči zmanjšano izločanje testosterona).
Mnogo težav, ki pestijo moškega v srednjih letih danes lahko povežemo s pomanjkanjem testosterona. (jlp)
Kaj vpliva na nizko stopnjo testosterona?
Na nizko stopnjo testosterona lahko vpliva tudi udarec v moda, športne poškodbe, mumps, tumorji na hipofizi, dolgotrajne bolezni. Vrednost testosterona pa seveda začne upadati tudi z leti. To obdobje imenujemo andropavza. Pomembno vpliva tudi današnji način življenja, ki vse več ljudi vodi do debelosti, zasedenosti, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni. Zlorabe zdravil in alkohola dandanes prav tako pomembno vplivajo na psihološke, hormonske in kemične spremembe v naših telesih. Stres je stalnica, katerega vseh razsežnosti še niti ne poznamo. Vsekakor pa vpliva tudi na testosteron. Na vrednost testosterona v krvi vplivajo tudi nekatere avtoimunske bolezni, med drugim AIDS.
Vpliv testosterona na osteoporozo
Pomanjkanje testosterona je bil do nedavnega skriti dejavnik, ki je vplival na nastanek osteoporoze. Danes vemo, da je osteoporoza bolezen, ki nastane tudi zaradi pomanjkanja testosterona. Ne le na osteoporozo, testosteron vpliva tudi na kostno in mišično maso.
AIDS in druge avtoimunske bolezni vplivajo na prisotnost testosterona v krvi. (jlp)
Vpliv testosterona na smrtnost
Nizka vrednost testosterona lahko ogroža zdravje in celo življenje. V študiji, ki je trajala deset let, so ugotovili, da so moški, z nizko vrednostjo testosterona so 2. 5x bolj ogroženi, kot moški z višjo vrednostjo testosterona. Z leti vrednosot testosterona začne upadati.
Hormonska terapija
Podobno kot pri ženskah, ki pridejo v menopavzo, je tudi pri moških poznana hormonska terapija, s katero nadomestijo primanjkljaj testosterona. Igranje s hormoni pa seveda ne sme biti kar tako prosto po prešernu. Če pri sebi opazite znake, ki bi lahko pomenili nižanje testosterona se posvetujte z zdravnikom. Teh terapij ne gre zamenjevati, niti nadomeščati z jemanjem steroidov v športne namene. Testosteron je naraven telesni steroid, ki ga zdravnik predpiše v odmerkih, ki ga telo potrebuje in nič več.
Nadomestna hormonska terapija pa lahko vpliva na plodnost moškega, saj zmanjšuje število semenčic.
Zdravila, alkohol, cigareti so prav tako sovražniki testosterona. (jlp)
Testosteron ni eliksir mladosti
Testosteron ni način, ki bi pomagal k večni mladosti in vitalnosti, niti k večnemu življenju, kot si nekateri predstavljajo oziroma želijo. Posiljevanje telesa s testosteronom ne prinaša takšnih koristi, kvečjemu škodo. Hormonska terapija s testosteronom je torej primerna le v primerih, ko gre za primanjkljaj tega hormona v telesu.
