Univerzalno cepivo proti raku že čez dve leti?
Cepivo, ki uporablja obrambne mehanizme človeškega telesa, bo sprožilo pravo revolucijo v medicini ... že čez dve leti?
'Univerzalno' cepivo, ki bi lahko sprožilo revolucijo v zdravljenju raka, bo na razpolago že čez dve leti, pravijo znanstveniki. Cepivo z imenom TeloVac prihaja iz družine novodobnih zdravil, ki za zdravljenje uporabijo naravne obramnbne mehanizme človeškega imunskega sistema in tako ustavijo rast tumorjev.
Cepivo že testirajo na bolnikih z rakom trebušne slinavke, enim najbolj smrtonosnih tipov raka. Vendar pa raziskovalci verjamejo, da bo zdravilo učinkovito tudi v boju z drugimi vrstami raka, na primer kožnemu in pljučnemu ter rakom na jetrih. Tudi rak na dojkah in prostati bo morda možno zdraviti z novim zdravilom.
Rak trebušne slinavke - tempirana bomba
Rak trebušne slinavke, ki mu je podlegel tudi igralec Patrick Swayze, je med najbolj smrtonosnimi, v zadnjih 40-ih letih pa skoraj ni bilo napredka pri uspešnosti zdravljenja. Pacient pogosto umre v šestih mesecih od diagnoze, zgolj 3 odstotki bolnikov pa preživijo pet let.
Medtem ko cepiva načeloma preprečujejo nastanek bolezni, cepivo TeloVac zdravi že obstoječo bolezen. Njegovo delovanje se od današnjih metod zdravljenja raka razlikuje v tem, da ne napada rakastih celic, temveč sproži mehanizme imunskega sistema in telo rakaste celice uniči samo.
Princip delovanja novega cepiva deluje tako, da uničuje encim z imenom telomeraza, ki je v rakastih celicah prisoten v velikih količinah, zaradi česar so te veliko bolj odporne od zdravih celic in omogoča rast in širitev tumorja.
Trenutno v Veliki Britaniji poteka največji preizkus zdravila do sedaj. 1000 moških in žensk z rakom trebušne slinavke v poznih stadijih prejemajo novo cepivo poleg običajnega zdravljenja ali pa prejemajo le klasična zdravila. Rezultati bodo znani šele drugo leto, govorice pa pravijo, da novo cepivo bolnikom daje dodatno leto ali dve življenja, odvisno od stadija.
Celice raka trebušne slinavke so ponavadi nevidne za imunski sistem, cepivo pa izsledi encim telomerazo in sproži imunski odziv. Zdravih celic cepivo ne poškoduje, saj vsebujejo premalo encima, zato tudi ne povzroča običajnih stranskih učinkov zdravljenja raka, kot so slabost in izguba las.
Če se bo cepivo izkazalo kot dovolj učinkovito, bi z njim predvidoma lahko zdravili angleške bolnike z rakom na trebušni slinavki že leta 2013, kasneje pa tudi ostale.
