Ste morda slabe volje zaradi bakterij?
Porušeno ravnovesje bakterij v črevesju naj bi, po novi raziskavi sodeč, vplivalo na naše razpoloženje
Bakterijsko ravnovesje v črevesju je ključnega pomena za dobro počutje - tako telesno, kot duševno (Photoxpress)
Občutek v trebuhu nam pogosto pomaga, ko moramo na hitro sprejeti neko odločitev. Nova raziskava o prebavnem traktu pa je nakazala na možnost, da bakterije v naših prebavilih vplivajo na naše mentalno stanje ter vedenje.
Rezultati raziskave pomagajo znanstvenikom razumeti povezavo med črevesnimi vnetji, sindromom razdraženega črevesja in drugimi prebavnimi motnjami ter psihološkimi težavami, ki jih pogosto spremljajo. Anksioznost in depresija pogosto spremljata tovrsnte težave s črevesjem.
Jogurt proti depresiji?
Znanstveniki zdaj želijo ugotoviti, ali, in katere, bakterije v črevesju vplivajo na naše počutje in vedenje. Če se bo izkazalo, da je tako, se bodo zdravniki lahko spoprijeli tako s fizičnimi, kot psihološkimi učinki bakterij v črevesju s sredstvi, kot so npr. probiotiki.
V eksperimentu so eni skupini miši dali vodo z antimikrobnim sredstvom, da bi jim porušili ravnovesje med bakterijami v črevesju, testna skupina pa je pila le čisto sterilno vodo. Nato so, da bi opazovali spremembe v njihovem vedenju, miši postavili med dve škatli - ena je bila temna, druga pa razsvetljena.
Čudno vedenje zaradi črevesnih bakterij
Miši s spremenjenimi prebavnimi bakterijami so pokazale manj zaskrbljenosti in so brez strahu vstopale tudi v razsvetljeno škatlo, akr je sicer znak, da so miši pod vplivom drog ali pa so bolne.
Znanstveniki so nato preučili njihova prebavila in možgane. Ugotovili so, da možgani miši, ki so imele spremenjeno bakterijsko ravnovesje v črevesju, proizvedejo večjo količino posebnega hormona, ki spremlja pojave stresa in razpoloženjskih motenj.
Potrebno bo še veliko raziskovalnega dela, preden bojo izsledke lahko razširili na ljudi, vendar pa je spodbudna ugotovitev, da so posledice porušenega bakterijskega ravnovesja v črevesju reverzibilne in da se jih torej lahko odpravi.
