Spolno prenosljive bolezni - kdaj se testirati?

20.10.2009 | K. Ž.

Testiranje za spolno prenosljive bolezni ne bi smelo biti le izjema, temveč pravilo. Vendarle pa so trenutki, ko je še posebej nujno. Preberite, kdaj.

 


Testiranje za spolno prenosljive bolezni je odgovorno dejanje. (jlp)

Testiranje za spolno prenosljive bolezni je odgovorno dejanje. (jlp)

Marsikje po svetu je testiranje za spolno prenosljive bolezni postalo pogosta praksa, v Sloveniji pa se še vedno dokaj malo ljudi odloča za takšen korak. Seveda je to po eni strani razumljivo, saj je nedvomno prisoten določen strah pred pozitivnim testom, po drugi strani pa je soočenje z resnico tudi osvobajajoče. Četudi do testiranja ne gojite ravno pozitivnih čustev, pa obstajajo določeni trenutki v življenju, ko je se posebej priporočljivo, da se testirate. Preberite, kateri so ti trenutki.

Začetek nove veze

    
Nikoli ne morete biti povsem prepričani, s kom si delite posteljo in četudi se vam zdi, da človeka resnično dobro poznate, verjetno obstajajo nekatera dejstva, o katerih ne veste veliko. Zato je pred prvim seksom z novo partnerico ali partnerjem zavoljo mirnega spanca dobro narediti test. To ne pomeni, da ga oziroma jo postavite pred dejstvo z zahtevo, da se odpravi na testiranje, temveč predlagajte, da to opravita skupaj, saj gre konec koncev za vajino zdravje in življenje.

Pred zanositvijo


Preden se odločita za otroka, je pomembno, da se testirata, četudi sta to storila že ob pričetku veze in sta bila v času veze monogamna. Nekatere spolno prenosljive bolezni imajo lahko namreč daljšo inkubacijsko dobo, kar pomeni, da ste lahko okuženi, četudi je test pokazal drugače. Zato je tudi pomembno, da se testirata oba, četudi ne kažeta nobenih znakov okuženosti ter tako izključita vsakršno tveganje. Dejstvo je namreč, da lahko na primer sifilis ali hepatitis B več let ostaneta pritajena in ne povzročata nobenih simptomov, se pa prenašata z matere na otroka preko krvnega obtoka in lahko povzročita prezgodnji porod ali celo mrtvorojenost.


Tudi kondom vas pred spolno prenosljivimi boleznimi ne ščiti vedno. (jlp)

Tudi kondom vas pred spolno prenosljivimi boleznimi ne ščiti vedno. (jlp)

 

Ob skoku čez plot


Četudi med prešuštvom ni prišlo do spolnega odnosa, se je dobro testirati, saj se nekatere bolezni prenašajo že med oralnim seksom ali intenzivnim poljubljanjem in predigro. Ravno tako je test potreben tudi ob uporabi zaščite, ker se lahko gonoreje, herpesa ali klamidije nalezete tudi ob zaščiti oziroma že brez spolnega odnosa.

Ko opazite spremembe na telesu


Četudi ste se testirali, pa se lahko zgodi, da nekatere bolezni še nekaj časa ne kažejo simptomov in povzročijo negativen test. Zato se ob na primer nenavadnih izpuščajih na področju genitalij, spremembi vonja semenske tekočine in vseh ostalih fizičnih spremembam, ki jim ne veste razlage, takoj odpravite k zdravniku. To je ne le odgovorno do vas samih in vašega partnerja ali partnerice, temveč vam lahko tudi reši življenje.



Ocena 5.00 (1 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA