Spet vnetje mehurja? Pozdravite ga naravno!
Veliko žensk ima vsaj enkrat v življenju cistitis, ali po domače, vnetje mehurja. Kako bolečo infekcijo preprečiti in pozdraviti?
Mokre kopalke, premalo vode in seks - vnetje mehurja. (jlp)
Cistitis je vnetje sečnega mehurja, ki ga povzroči bakterija

Kako zdravimo cistitis?
Gre za bolečo infekcijo, ki jo najprej začutimo kot pogosto tiščanje na vodo in pekoče uriniranje, pojavi se lahko krvavitev, bolečina v spodnjem delu trebuha, urin je lahko moten in zelo neprijetnega vonja. Če je ne zdravimo, lahko prizadene tudi ledvice.
Tangice niso najbolj primerno spodnje perilo, če vas muči cistitis. Tudi tesne hlače ne. (jlp)
Prva pomoč je voda: pijte veliko vode, vsake pol ure pol litra, včasih pomagajo tudi običajne protibolečinske in protivnetne tablete. Še boljši od vode je čaj rastline uva ursi, ki vsebuje arbutin z antibakterijskim delovanjem in ki obenem deluje kot blagi diuretik. Ursi čaj oziroma urološki čaj lahko kupite v vsaki lekarni, pijete pa ga lahko največ en teden. Če se stanje ne izboljša, obvezno poiščite zdravniško pomoč- Dober je tudi peteršiljev ali kamilični čaj.
Priporočljivi so tudi napitki z limono, kumaricami, ječmenom, ingverjem in cimetom. Mnoge ženske si ob pitju čaja pomagaja tudi s parno kopeljo iz hrastovega lubja. Hrastovo lubje se kupi v lekarni. Če pa nič od tega ne pomaga, se posvetujte z zdravnikom in predpisal vam bo antibiotike.
Kako vnetje mehurja preprečiti?
Nekaj nasvetov naših babic: vedno imejte tople noge in ne razkazujte trebuha in ledvic. Nosite bombažno spodnje perilo, ki ga še dodatno sperite, da ne bi na njem ostalo kaj iritirajočega pralnega sredstva. Ne nosite tangic, vsaj ne vsak dan. Ne nosite pretesnih oblačil. Ne pijte kave, pač pa veliko vode. Takoj po seksu izpraznite mehur, da odplaknete bakterije, ki bi lahko prišle v mehur. Po opravljeni potrebi se vedno brišite od spredaj nazaj. V hlačnem žepu nosite ahat, kristal, ki jača mehur. Mokre kopalke vedno takoj zamenjajte s suhimi. Po spolnem odnosu, pojdite na malo potrebo. Četudi priteče le nekaj kapljic, boste tako izplaknili morebitne bakterije.
Namesto alkohola sezite po brusničnem soku ali brusničnih tabletah. Tudi žlička brusnične marmelade na dan bo učinkovala. (jlp)
Za zajtrk si pripravite mueslije s pestjo sušenih brusnic, suhe brusnice grizljajte namesto bombonov. Ko začutite, da je mehur šibak, si v mešalniku zmešajte odličen napitek iz treh žlic zamrznjenih (ali svežih) brusnic, jabolka/banane, cimeta, kajenskega popra, ingverja, malo mleka in žličke medu. Če ne prenesete okusa brusnic ali nimate časa oziroma pogojev (potovanja ipd.), jemljite tablete z izvlečkom brusnic.
Imate zakisano telo?
Obstaja tudi druga vrsta cistitisa, včasih imenovana tudi sindrom bolečega mehurja, pri katerem ne gre za bakterijsko vnetje, čeprav je pogosto diagnosticirano kot tako. Kronično vnetje mehurja je pogosto posledica zakisanosti telesa in ne bakterij. Sodobna prehrana namreč ruši ph ravnovesje našega telesa, da se prevesi z bolj alkalne na bolj kislo stran.
Zaradi cistitisa trpi tudi seks. (jlp)
Vnetje mehurja je ena od manj problematičnih stvari, ki jih zakisanost lahko povzroči. Če vam klasična naravna zdravila in antibiotiki ne pomagajo in se vam vnetje mehurja pogosto ponavlja, gre lahko za to drugo vrsto cistitisa, pri kateri kisli urin »napada« stene sečnega mehurja, da se te stanjšajo. Simptomi so: kronična bolečina in draženje v mehurju, občutek zbadanja, smrdeč urin, boleči spolni odnosi, nezmožnost popolnoma izprazniti mehur, zelo pogosto uriniranje. Vse to so lahko simptomi bakterijskega vnetja mehurja, raka, bolezni ledvic, spolno prenosljivih bolezni, nevroloških motenj. Možnost teh je treba najprej izločiti. V primeru zakisanosti telesa brusnice niso najboljša ideja. Še slabša pa je kava, alkohol, vse kar vsebuje sladkor ... Priporočljivo je poskusiti z izločevalno dieto.
