Šokantno: UV žarki so še bolj nevarni, kot so mislili!
Vse bolj se poudarja negativen učinek UV žarkov, sedaj pa so znanstveniki odkrili, da bi opozorila morali jemati še bolj resno.
(Photoxpress)
UV žarki pospešujejo nastanek raka
Veliko ljudi je prepričanih, da je glavni problem pri pretiranemu izpostavljanju sončnim žarkom ta, da UV žarki povzročijo prehitro staranje kože, ki se kaže v obliki gub in suhe kože. V resnici pa je to le postranski lepotni problem, glavna nevarnost pa se skriva v zdravstvenem tveganju.
Da so UV žarki še veliko bolj nevarni, kot smo mislili do sedaj, je potrdil tudi Anthony Young, strokovnjak za vpliv UVA sevanja na stanje kože. Preučeval je vpliv UVA žarkov, ki so dolgovalovni žarki, ter kratkovalovnih UVB žarkov na stanje kože pri zdravih moških in ženskah. Odkril je, da so oboji veliko bolj kancerogeni, torej nevarni za pospešitev pojava raka, kot se je sprva domnevalo.
UV žarki niso nevarni le ob ležanju na plaži
Še eno zmotno prepričanje, katero je bilo v naši zavesti zakoreninjeno vse do sedaj, je to, da so UV žarki škodljivi le ob izpostavljenosti na plaži.
V resnici smo v nevarnosti v vsakem trenutku, ko je naša koža v stiku s sončnimi žarki oziroma sevanjem, tudi med sprehodom po mestu in celo med vožnjo z avtomobilom in motorjem, saj žarki prodrejo skozi steklo.
UVA žarki niso nedolžni
Pred kratkim so strokovnjaki spoznali, da smo vse do sedaj sklepali narobe, ter da so v resnici UVB žarki tisti, ki povzročajo pretežno površinske poškodbe, UVA pa so bolj problematični. Do sedaj se je namreč verjelo, da je ravno obratno. Profesor Young pa je s študijo na 12 prostovoljcih, ki jih je izpostavil UVB žarkom, odkril, da so te poškodovali le vrhnjo plast kože, ki pa se je hitro zacelila.
To ne pomeni, da so UVB žarki, ki so jih do sedaj povezovali z nastankom tumorskih tvorb, povsem nedolžni, saj poškodujejo DNA, vendar pa so UVA veliko bolj nevarni, kot se je domnevalo. Prav UVA namreč povečajo možnost za nastanek raka, kar je potrdil tudi Michael Kimlin, avstralski strokovnjak, ki poudarja tudi to, da opekline niso nujen pogoj, da se razvije rakava tvorba.
Kako se lahko zaščitimo?
Napačno je bilo tudi prepričanje, da je nevarno le popoldansko sonce, saj je količina UVA žarkov visoka tako zgodaj zjutraj kot pozno popoldne. Zato je nujno, da se pred izpostavljanjem soncu zaščitimo s sončno kremo z visokim faktorjem, še posebej pred UVA žarki, ter jo redno nanašamo na nekaj ur.
Zavedati se moramo, da konec poletja še zdaleč ne pomeni zmanjšega tveganja za negativen vpliv UVA žarkov, ki so še kako prisotni tudi v hladnejših dneh.
