Resnica o raku na prostati
Nove raziskave raka na prostati prinesle nova odkritja in kažejo pomembne razlike med dvema tipoma tega obolenja.
Dejavniki za nastanek raka prostate so različni (Photoxpress)
Prostata je žleza, ki je del moških genitalij in se nahaja pod sečnim mehurjem na začetku sečnice. Izloček iz žleze se pomeša s spermiji iz mod ter predstavlja približno 25-30% ejakulirane tekočine. Po podatkih Registra raka za Slovenijo letno za rakom zboli več kot 9.000 ljudi, od tega je rak na prostati najpogostejša oblika raka pri moških – skupno predstavlja 16,9 % rakavih obolenj. Po ocenah registra bo v letu 2010 več kot 1000 slovenskih moških obolelo za rakom na prostati. Spoznanja pridobljena iz raziskav raka na prostati pa kažejo na pomembne razlike med agresivnim in počasi-napredujočim rakom.
Starost je glavni faktor tveganja pri raku na prostati. Ta vrsta raka je zelo redka pri moških pod 45 let starosti, tveganje pa narašča s starostjo – povprečna starost ob diagnozi je 70 let. V večini primerov je rak na prostati bolezen, ki se počasi razvija in kaže malo simptomov, bolniki pa pogosto umrejo iz nepovezanih razlogov. Velja pravilo, da veliko moških umre z rakom na prostati, ne pa zaradi njega.
Dejavniki tveganja za agresivni in počasi-rastoč rak na prostati
Raziskave raka na prostati v zadnjih letih so pokazale, da gre za različna obolenja, ki lahko imajo različne povzročitelje. Po navedbah Fundacije raka na prostati (Prostate Cancer Foundation) so dejavniki tveganja za rak na prostati različni pri agresivnih vrstah obolenja kot pri počasneje razvijajočih vrstah.
Tako npr. kajenje ni dejavnik tveganja za počasneje razvijajoč rak na prostati, vendar je dejavnik tveganja za agresivno vrsto. Tudi prehrana je dejavnik tveganja za agresivni rak na prostati, predvsem pomanjkanje zelenjave poveča tveganje. Družina križnic, kamor spadajo ohrovt, cvetača, zelje in koleraba, vsebujejo fitokemikalije, ki delujejo antikancerogeno in manjšajo možnost obolenja za rakom na prostati.
Nove raziskave raka na prostati kažejo na pretekle zmote
Dolgo je veljalo, da bogato spolno življenje povečuje tveganje nastanka raka na prostati, vendar danes veljajo te predstave za zmotne. Prej nasprotno: pri nekaterih novejših raziskavah raka na prostati se je izkazalo, da so moški, ki pogosteje ejakulirajo – bodisi zaradi spolnih odnosov ali masturbacije – manj ogroženi. Podobno je pri vitaminu E, katerega napovedani pozitivni vplivi niso potrjeni.
Čeprav so začetne študije kazale, da likopin – snov pogosta v paradižnikih in drugi rdeči zelenjavi – zmanjšuje tveganje, so se v kasnejših študijah pojavili dvomi. Prav tako so študije pokazale da uživanje alkohola ne vpliva na razvoj raka na prostati.
Več o raku prostate najdete v Enciklopediji.
