Resnica o raku na modih
O raku na modih kroži veliko govoric. Preberite, katerim od njih lahko zaupate in katere so le miti.
Rak na modih prizadane tudi mlade moške. (Photoxpress)
Rak na modih je bolezen, ki prizadane nezanemarljivo število moških. Pomembno pa je, da o ste o tej bolezni dobro informirani, kar posledično vpliva tudi na uspešnost zdravljenja. Preverite svoje znanje in odpravite z miti, ki lahko povzročijo tudi nemalo škode.
Mit # 1: Rak na modih pomeni konec zadovoljnega spolnega življenja
Ta mit izvira predvsem v dejstvu, da je dojemanje in samoobčutenje moškosti močno povezano s funkcionalnim moškim spolnim organom in testisi. Zato ni nič nenavadnega, da je prisotno mnenje, da odstranitev enega ali obeh mod lahko vpliva tudi na spolno življenje moškega.
Resnica: Dejstvo je, da odstranitev enega testisa ne vpliva niti na plodnost moškega kot tudi ne na njegovo spolno življenje. Vpliva sicer lahko na samopodobo, vendar pa ni nobenega drugega objektivnega vzroka, zakaj moški po prestani operaciji raka na modih, pri kateri je bilo eno modo odstranjeno, ne bi mogel imeti tudi v prihodnosti enako polne spolnosto kot prej. Postane pa neploden v primeru, da sta odstranjeni obe modi, odsotnost hormona, ki ga proizvajata testisa, pa lahko povzroči upad spolne sle, kar pa je rešljivo s hormonsko terapijo.
Mit # 2: Za rakom na modih zbolijo le starejši moški
Ker se verjetnost zbolevanja za rakom z leti povečuje, je logično, da se tudi o raku na modih razmišlja kot o bolezni, ki prizadane predvsem starejše moške.
Resnica: Žal pa je v resnici tako, da za rakom na modih najpogosteje obolevajo moški v starostni skupini od 15 do 40 let. Torej tudi moški v rosni mladosti pred to boleznijo niso popolnoma varni. Zato je ključno, da izvajate samopregled mod tudi, če se vam zdi, da še niste »dovolj stari« za raka.
Mit # 3: Vazektomija lahko povzroči raka na modih
Ta mit je najverjetneje posledica nekaterih raziskav iz preteklosti, ki so našle povezavo med vazektomijo in pojavom raka na modih.
Resnica: Najnovejše obsežne raziskave pa so to povezavo ovrgle, saj dejansko niso našli povečanega obolenja za rakom na modih pri moških, ki so imeli vazektomijo. Enako velja za raka na prostati. Tudi ta naj ne bi bil nikakor povezan z vazektomijo.
Mit # 4: Nespuščeni testis ima več verjetnosti, da postane rakav
Kriptorhidizem je stanje, ko se eden ali oba testisa ob rojstvu ne spustita v mošnjo, temveč ostaneta v trebušni votlini. Zaradi nenavadnosti je bilo ob tem pogosto prisotno tudi mnenje, da lahko to vpliva tudi na nastanek raka na modih.
Resnica: Do neke mere ta povezava sicer obstaja, vendar pa je glede na redkost pojava kriptorhidizma tudi možnost za oboljenjem za rakom na modih izjemno majhna, le okrog 2 odstotka.
Miti vedno izvirajo tam, kjer je znanje pomanjkljivo. Zato se držite principa, da ne verjemite vsega, kar vam kdo pove in kar slišite, temveč ostanite skeptični. Raje brez dlake na jeziku vprašajte svojega zdravnika o vsem, kar vas zanima, in hkrati tudi sami pobrskajte po knjigah ali spletu za relevantnimi informacijami.
