Raziskava: Ženske bolj lene za šport kot moški
Kot kaže, so moški bolj zagreti za šport in rekreacijo, saj po povprečnem številu aktivnih ur na dan precej prekašajo ženske.
Ženske ogrožajo svoje zdravje
Raziskava Oregonske univerze, ki je analizirala dnevni urnik 1000 prostovoljcev, je pokazala, da se moški pogosteje ukvarjajo s športom kot ženske. Moški se rekreaciji v povprečju posvečajo kar 30 minut na dan, ženske pa so aktivne le 18 minut. Avtorji raziskave pravijo, da takšna lenoba ženskam predstavlja tveganje za presnovni sindrom, kar lahko vodi v debelost.
Metabolični sindrom namreč poveča tveganje za povišan nivo slabega holesterola v krvi, za sladkorno bolezen, visok krvni tlak itd. Znanstveniki razkrivajo tudi, da imajo tisti, ki so aktivni 30 minut na dan, veliko manj možnosti za depresijo.
Vsaka minuta športa šteje
Raziskovalce je zanimala predvsem povezava med športno aktivnostjo oz. rekreacijo, depresijo in presnovnim sindromom. Da bi se dokopali do kar najbolj točnih rezultatov, so namesto tega, da bi testirance zgolj prosili, naj odgovorijo vprašalnik, pri katerem pa bi lahko goljufali, natančno spremljali njihov vsakdanjik.
Znanstveniki so presenečeno ugotovili, da 30 minut ukvarjanja s športom, v primerjavi s povprečno 18 minutami, kolikor so aktivne ženske, pomeni bistveno spremembo za zdravje in počutje. Tisti, ki so bili manj aktivni, niso imeli le več možnosti za depresijo, ampak tudi za nabiranje maščobe na predelu trebuha, kar lahko vodi v srčno-žilna obolenja, ter za probleme z uravnavanjem nivoja inzulina v krvi.
Ženske manj samozavestne pri vadbi
Avtorji raziskave so se dokopali do osupljivega spoznanja, da je razlog za to, da so ženske manj aktivne, povezan tudi z njihovim otroštvom. Ko so bile mlajše, so bile številne namreč pod vplivom preveč zaščitniških staršev, ki so jim, v strahu pred nevarnimi ulicami, prepovedali igranje zunaj. Ta dekleta so nato odrasla v manj aktivne ženske, ki so bile tega, da se bolj poredko gibljejo na svežem zraku, preprost navajene že od otroštva.
Takšna navada pa je številne ženske pripeljala do tega, da so pri premagovanju športnih izzivov ter ukvarjanju s športom manj samozavestne in pogumne kot moški. Še en vzrok, da jim rekreacija ne diši toliko kot moškim, pa je ta, da tistim, ki so matere, zaradi vzgoje in nege otrok, pogosto primanjkuje časa.
