Presenetljivi nasveti za boljšo prebavo!
Težave s prebavo so danes izjemno pogoste, mnogi nasveti o zdravi prehrani pa stanje le še poslabšujejo ...
Težave s prebavili so danes izjemno pogoste (Photoxpress)
Živimo v dobi obsedenosti z našim črevesjem in skoraj vsakdo ima kaj za povedati o svoji prebavi. Od zaprtosti, napihnjenosti pa do občutljivega črevesja. Mnogi se srečujejo s težavo, ki jo v stroki imenujejo sindrom razdražljivega črevesa, za katero so značilni simptomi driske, želodčnih krčev in napihnjenost.
Da bi poskrbeli za zdravo črevesje, se ljudje zatekamo k ukrepom, kot je uživanje velikih količin vlaknin in vode. Ali je možno, da s tem le prilivamo olje na ogenj?
V nadaljevanju bomo povzeli mnenja mednarodnih strokovnjakov o teh novodobnih mitih in poskusili ugotoviti, kako je najbolje ravnati, če trpimo za sindromom razdražljivega črevesja.
Omejite vnos vlaknin!
Pacienti s sindromom razdražljivega črevesja naj bi, po splošnem prepričanju, uživali čim več vlaknin (t.i. balastnih snovi). Vendar pa si mnogi pacienti s tem naredijo več škode kot koristi, sploh, če gre za otrobe. Peter Whorwell, angleški profesor medicine iz bolnišnice Wythenshawe v Manchestru in vodilni strokovnjak na področju omenjenega sindroma, pravi, da je povečanje vnosa vlaknin zelo koristno, ko gre za blažje primere zaprtosti, redko pa je koristno pri sindromu razdražljivega črevesja, sploh, če ima prizadeti drisko. Vlaknine imenujemo tudi balastne snovi in te črevesju 'naložijo' dodatno delo, zato predvsem v primeru resnejše zaprtosti niso priporočljive.
Svetuje, da ob akutnih težavah uživamo bel kruh, pšenične testenine in karkoli, kar je izdelano iz prečiščene bele moke, saj ti izdelki ne vsebujejo grobih vlaknin. ''Res zveni nenavadno, vendar pacienti poročajo, da jim tovrstna dieta pomaga obvladati skutne težave,'' pravi dr. Whorewell.
Odvajala so sprejemljiva
Mnogi, ki trpijo za kronično zaprtostjo poročajo, da se počutijo utrujene in brez energije, ko pa jim končno uspe iti na veliko potrebo, pa se počutijo veliko bolje. Dr. Whorewell poudarja: ''Če gremo na veliko potrebo več kot trikrat dnevno, je to prepogosto, če pa veliko potrebo opravljamo manj kot trikrat tedensko, trpimo za zaprtostjo.''
Namesto, da bi trpeli, po mnenju strokovnjaka raje vzemimo blago odvajalo. ''To, da so vsa odvajala avtomatsko škodljiva za črevesje, je zmotno. Dejstvo je, da bodo nekateri ljudje vedno imeli leno črevesje, neglede na prehrano in druge ukrepe. Zato je bolje, da črevo redno praznijo, pa tudi če se morajo poslužiti odvajala.''
Pri mnogih ljudeh so najbolj učinkovita odvajala tista s polietilen glikolom, ki v črevesje privlačijo vodo in so varna za uporabo enkrat dnevno. Zelo popularno sredstvo je tudi t.i. grenka sol, odvajalo na magnezijevi osnovi, ki deluje po istem principu. Oboje lahko kupimo v lekarni.
Pozabite na 'pet na dan'
Mnogi opažajo, da uživanje priporočenih pet obrokov sadja in zelenjave dnevno draži njihova prebavila, bodisi zaradi odvajalnega učinka svežega sadja in zelenjave, bodisi zaradi balastnih snovi v olupih. Poskusite ugotoviti, katero sadje in zelenjava vam najbolj ustrezata, sicer pa se ne mučite za vsako ceno doseči 'normo'.
Ne nalivajte se z vodo!
Danes smo obsedeni s količino vode, ki naj bi jo morali popiti. Tri litre na dan je po mnenju dr. Fairclougha iz londonske univerzitetne klinike pretirana količina in po njegovih izkušnjah pacientom s kronično zaprtostjo ne koristi. ''Voda se absorbira še preden doseže debelo črevo, zato ne vpliva na blato.''
Dober razlog za vitko linijo
Debelost otežuje nadzor nad izločanjem in povečuje tveganje za inkontinenco. Dodatna teža močno pritiska na medenično dno in na 'S' obliko črevesja, ki se tako spremeni, kar pospešuje prebavni proces. Zato je tveganje za drisko in inkontinenco pri debelih ljudeh večje.
Da ni morda celiakija?
Vedno več bolnikov s težavami z razdražljivim črevesom doleti diagnoza celiakije, kar pomeni, da njihovo telo ne prenaša glutena. Če torej opažate več simptomov, kot so driska in napihnjenost, razmislite o testiranju, pri katerem po navadi zadostuje že test krvi. Vsekakor povprašajte svojega zdravnika o sumu na celiakijo.
Težave s črevesjem so danes vse bolj pogost pojav. Sindrom razdražljivega črevesja, ki se lahko kaže skozi kronično zaprtost in drisko, je zgolj eden izmed najpogostejših. Rak debelega črevesa pa je prav tako v porastu, zato bodimo pozorni na to, kaj se dogaja z našimi prebavili.
