Poskrbite za spolno vzgojo svojih otrok!
Številni starši se s svojimi otroci nikoli ne pogovarjajo o spolnosti, zato je veliko mladih ljudi v procesu odraščanja prikrajšanih za dragocene informacije.
Naj bo spolna vzgoja v vaši družini redna tema in stalen proces. (PhotoXpress)
S spolno vzgojo začnite že zgodaj
Starši se prepogosto zanašajo na šolski sistem, da bo poskrbel za spolno izobraževanje njihovih otrok v rani mladosti, s pogovorom o spolnosti pa vse preveč odlašajo. Ko opazijo znake, da je otrok spolno dozorel, saj na primer začne odhajati na zmenke ali prihajati domov z ljubezenskimi ugrizi na vratu, se pogovori o spolnosti pogosto spremenijo v enostranske monologe oziroma pridige, saj spolnost postane disciplinsko vprašanje, ne pa priložnost za svetovanje in usmerjanje. Poleg tega so mlajši otroci bolj radovedni in zainteresirani za pogovore o spolnosti, starejši otroci, še posebej najstniki, pa so ponavadi manj pripravljeno občinstvo, saj dajejo občutek, kot da vedo vse in da jih njihovi starši ne bi mogli naučiti ničesar. Načrtujte vnaprej in ne čakajte na vašega otroka, da začne pogovore o spolnosti.
Naj vas ne bo sram
Raziskave potrjujejo, da se spolni vzgoji svojih otrok izogibajo predvsem očetje, ki se omejujejo na manj intimna vprašanja, matere pa so praviloma bolj dovzetne za pogovor o telesnih in čustvenih vidikih spolnosti. Pri tem velja poudariti, da se očetje o seksu lažje pogovarjajo s sinovi, matere s hčerami, vsem pa največji izziv predstavlja pogovor o ženskih spolnih vprašanjih s sinovi. Starši se v okviru spolne vzgoje svojih otrok usmerjajo predvsem na biologijo spola, izpustijo pa težje oziroma bolj neprijetne teme, kot so na primer masturbacija, homoseksualnost ali orgazem. Mnogi starši ob teh vprašanjih z govorico telesa izkazujejo sram in nelagodje, kar otroci hitro začutijo, zato postane nerodno tudi njim.
Osnove spolne vzgoje
Za odkrito in uspešno komunikacijo o spolnosti se morate najprej naučiti poslušati svojega otroka, njegova vprašanja pa morate jemati resno in odgovoriti razumno in po pravici. Otroka vzpodbujajte, da naj mnenja in vprašanja o spolnosti pove na glas, brez strahu, da bo kaznovan ali zasmehovan. Pri spolni vzgoji ne zahtevajte, da se otrok strogo drži ustaljenih norm obnašanja, ampak mu pustite nekaj manevrskega prostora, v katerem lahko razvija svojo lastno osebnost in spolno identiteto. Otrok se mora počutiti poslušanega, razumljenega in podpiranega. Starejši otrok ali najstnik želi, da govorite z njimi o puberteti, menstruaciji, razmnoževanju, spolno prenosljivih boleznih, kontracepciji, nenačrtovanih nosečnostih, splavu, homoseksualnosti in seksu. Več, kot boste vedeli, manj vprašanj vas bo lahko presenetilo. Pridobite si njihovi starosti primerne knjige, članke in video posnetke, ki vam lahko pomagajo. Na svojem partnerju ali prijatelju preizkusite, kaj in kako nameravate povedati. Naj bo spolna vzgoja v vaši družini redna tema in stalen proces, saj so krajši in pogostejši pogovori veliko bolj učinkoviti kot enkratni govori.
Mogoče bo najlaže, če otroku "podtaknete" knjigo o spolni vzgoji. Preverite, kako otroka spodbuditi k branju.
