KRI V BLATU: Kateri so možni vzroki in kdaj je treba obiskati zdravnika?
Čeprav je to tema, o kateri je marsikoga sram spregovoriti, je treba pravilno analizirati simptome, ki spremljajo kri v blatu.
Kri v blatu lahko nakazuje na številne bolezni (Photoxpress)
Hemeroidi
Gre za gmoto tkiva, ki se nahaja v analnem kanalu in jo obdajajo mišična ter elastična vlakna. Številni ljudje zmotno menijo, da so hemeroidi nekakšna bolezen, nenormalnost, vendar so v resnici prisotni pri vseh ljudeh, ne glede na raso, starost in spol. Hemeroidi so običajen del analnega tkiva, ter delujejo kot nekakšna vrata, ki zapirajo analni vhod. Težave pa začnejo povzročati takrat, kadar nas zadnjik začne boleti, srbeti, lahko pa zaznamo tudi kri v blatu.
Kakšni so simptomi hemeroidov? Poleg neprijetnega občutka v zadnjiku, lahko tudi bolečine ob izločanju blata, občutek, da nam nekaj visi iz zadnjika ter zaznavanje zapolnjenosti zadnjice. Kri v blatu je navadno znak notranjih hemeroidov, na toaletnem papirju pa jo boste zaznali v primeru, da je eden izmed hemeroiodov raztrgan, oziroma kako drugače razdražen. Bodite pozorni na barvo krvi v blatu. Zdravniki opozarjajo, da je svetlo rdeča kri navadno znak hemeroidov, temna barva pa navadno nakazuje na krvavenje iz bolj globokega predela analnega kanala, kar ponavadi ni simptom hemeroidov.
Članek na temo: Preprečite, da bi od analnega seksa dobili hemoroide!
Analne razpoke
Se pojavijo na predelu, kjer je analna odprtina in iz katere se izloča blato. Analne razpoke so lahko trenutne, če pa trajajo več kot šest tednov, govorimo o kroničnih. Simptomi so dokaj podobni kot pri hemeroidih, saj pacienta navadno peče, srbi, pogosto pa opazi tudi kri v blatu. Ta se najpogosteje pojavi na začetku te nevšečnosti, na kronični stopnji pa se krvavenje ponavadi ustavi. Nekateri ljudje zaznavajo tudi srbečico na koži okrog anusa.
Obiščite zdravnika in čim prej pridite do dna razlogom za kri v blatu (Photoxpress)
Kolorektalni rak in polipi
Gre za najbolj nevaren možni razlog zaznave krvi v blatu, ki prizadane organe izločanja in njihovo okoliško tkivo. Med to vrsto raka spadajo tumorji, ki se lahko pojavijo tako na tankem ali debelem črevesu, kot tudi na sami danki. Benigni tumorji, torej takšni, ki niso smrtno nevarni, se imenujejo polipi. Maligni tumorji pa so rakavi in so še posebej nevarni zato, ker se lahko razširijo na ostale organe. Polipi se lahko odstranijo kar med samo preiskavo s kolonoskopijo, ki je preiskava črevesa z upogljivo cevjo.
Vseeno pa je pomembno, da se jih odstrani pravočasno, saj se sicer lahko razvijejo v rakava obolenja. Večina malignih tumorjev se razvije prav iz polipov, nekateri pa se razširijo tudi na jetra in ledvica. Poleg krvi v blatu, so pogosti simptomi kolorektalnega raka tudi: spremenjene navade izločanja blata (denimo bolj pogosto ali manj), težave pri izločanju, driska, občutek, da vas po izločanju še vedno tišči na stranišče, pa tudi krči in bolečine.
Če zaznate kri v blatu, se oglasite pri zdravniku
Četudi imate zgolj hemeroide, tega ne morete ugotoviti pred raziskavami , poleg tega pa odlašanje lahko stanje samo še poslabša. Popolnoma neškodljivi polipi in hemeroidi lahko napredujejo v raka, poleg tega pa boste bolečine premagalu kmalu zatem, ko boste obiskali zdravnika.
