Ko pri ženski podivjajo moški hormoni...
Se vam je teža brez razloga začela višati? Lahko gre za sindrom policističnega jajčnika.
Na sindrom policističnega ovarija (PCOS) lahko kažejo nenavadne fizične spremembe. (Photoxpress)
Če se vam je teža, kljub pravilni prehrani, telovadbi in nespremenjenemu načinu življenja, začela naenkrat višati, se morda dogaja nekaj globljega. Najverjetneje je vzrok v hormonskem neravnovesju, ki povzroča tudi neplodnost. Ta sindrom združuje kar tri večje veje v medicini: ginekologijo, endokrinologijo in dermatologijo. V večini primerov pa jo je lahko obvladati s hormonsko kontracepcijo.
Vzrok sindroma policističnega jajčnika
Vzrok sindroma policističnega jajčnika je odsotnost ovulacije in hiperandrogenizem (prekomerno proizvajanje moških hormonov). Pogosto je povišana vrednost inzulina. Jajčniki so večji in vsebujejo veliko število majhnih nezrelih foliklov, ki jim ne uspe dozoreti in se spremenijo v ciste. Podoben izgled imajo jajčniki tudi v primeru multifolikularnih jačnikov, vendar le-teh ne spremlja izostanek ovulacije in neplodnost.
Priporočljivo je, da v času zdravljenja sindroma policističnega ovarija ne zanosite. (Photoxpress)
Simptomi sindroma policističnega jajčnika
Sindrom policističnega jajčnika povzroča resne motnje v ovulaciji, saj se folikli ne razvijajo normalno. Menstruacija je neredna ali izostaja. Značilna je prekomerna poraščenost in v izjemnih primerih tudi veliko drugih podobnosti z moškim (
majhne prsi, velika mišična masa, nižji ton glasu, plešavost). Drugi znaki so še prekomerna telesna teža in akne ter oligomenoreja in amenoreja. Diagnoza se ne more postaviti le z ultrazvokom in tipanjem. Potrebno je narediti tudi krvne preiskave hormonov, ki pokažejo če je povišana vrednost androgenov in LH, ki je višji od FSH.
Zdravljenje sindroma policističnega ovarija
Sindrom policističnega jajčnika zdravijo s tabletami in hipokalorično dieto, ki znižuje tako telesno težo, kot tudi vrednost inzulina in androgenov. Včasih je že samo dieta dovolj za ponovno vzpostavitev ovulacije. V primerih povišanega inzulina se predpiše tudi tablete, ki uravnavajo inzulin. Pri odločitvi za zdravljenje je treba vedeti, da v času zdravjenja ne smete zanositi, saj zdravila, ki vsebujejo androgene lahko povzročijo nepravilnosti na zarodku. Kadar je nosečnost zaželena se uporabljajo zdravila za povzročitev ovulacije, klomid in gonandotropini. Če zdravila ne zaležejo, se uporabi tudi
laparoskopija, ki ima v 70% do 80% pozitiven učinek.
