Kaj morate vedeti o prestavljanju menstruacije s hormonskimi tabletkami?
Ginekologinja dr. Zdravka Koman Mežek nam je odgovorila na najpogostejša vprašanja o prestavljanju menstruacije s hormonskimi tabletkami.
Nič ni narobe, če menstruacijo prestavimo večkrat letno. (Photoxpress)
Odgovore na vprašanja nam je prijazno ponudila zdravnica ginekologinja in porodničarka dr. Zdravka Koman Mežek.
1. Kako lahko s pomočjo tabletk prestavim menstruacijo?
Menstruacijo lahko prestavite na dva načina:
Prvi način je z običajnimi kontracepcijskimi tabletkami, ki jih ženske uporabljajo za preprečevanje neželene zanositve. Njihova sekundarna funkcija je med drugim tudi uravnavanje menstrualnega ciklusa, kar pomeni, da neredne menstruacije z njihovo pomočjo postanejo redne, pa tudi, da je možno določiti želeni pričetek menstrualne krvavitve. To pomeni, da pričetek krvavitve lahko sprožite predčasno z enostavnim prenehanjem jemanja tabletk ali pa ga odložite na kasnejši datum tako, da po 21-ih dneh ciklus nadaljujete brez pavze z jemanjem tabletk iz nove tablice. Ko želite menstruacijo sprožiti, enostavno prenehate z jemanjem tabletk.
V primeru, da ženska ne uporablja kontracepcijskih tabletk kot obliko preprečevanja zanositve, pa lahko menstruacijo prestavi na drugi način. Ta je s pomočjo hormonskih tabletk, ki jih predpiše ginekolog. Gre za tako imenovane oralne progestagene, ki vsebujejo hormon progesteron. Z jemanjem je potrebno začeti dva do tri dni pred pričakovano menstruacijo, dvakrat po eno tabletko na dan, jemljejo pa se toliko časa, kolikor ženska želi prestaviti krvavitev. Torej, če ciklus želi prestaviti za deset dni, bo te tabletke jemala deset dni. Ko preneha z jemanjem, sproži menstruacijo.
Imajo oralni progestageni kake stranske učinke?
Oralni progestageni imajo enake kontraindikacije kot ostale hormonske tabletke. Prav zato tudi zanje potrebujete najprej dovoljenje strokovnjaka, ginekologa.
Ali oralni progestageni hkrati tudi ščitijo pred zanositvijo, enako kot kontracepcijske tabletke?
Določeni gestageni imajo tudi kontracepcijski učinek ob pravilnem jemanju le-teh. Le 10-dnevno jemanje ni kontracepcija.
Se lahko pri prestavljanju menstruacije s kontracepcijo pojavijo kakšni stranski učinki?
V primeru, da ženska že na splošno kontracepcijske tabletke dobro prenaša, posebnih ali dodatnih stranskih učinkov ni.
Kaj pa predmenstrualni simptomi, kot so na primer mozolji, napetost v dojkah, bolečine v trebuhu ali nenadne spremembe razpoloženja? Ali se s prestavljanjem menstruacije tudi ti časovno podaljšajo?
Če ženska nekaj dni pred menstruacijo občuti kakršnekoli simptome pms-a, se ti prestavijo na tistih nekaj dni, ko preneha z jemanjem kontracepcije in čaka na menstruacijo. Tako imenovani pms se torej ne podaljša, le prestavi se skupaj z menstruacijo. Pms se ob jemanju kontracepcijskih tablet ublaži ali ga ni. Če je še vedno prisoten, je smiselno razmišljati o zamenjavi tablet.
Kaj se potem zgodi s sluznico maternice, ki bi se morala ob menstruaciji izluščiti?
Nič, izlušči se ob prestavljeni menstruaciji. Kontracepcijske tabletke ne povzročijo pretirane rasti sluznice, da bi to v primeru prestavljanja menstruacije povzročalo kake posebne težave.
Koliko dni/tednov je zdravo oziroma še sprejemljivo odlašati z menstruacijo?
Ni pravil. Vendar predolgo odsvetujem, ker po daljšem času lahko pride včasih do neželene krvavitve.
Kaj bi se zgodilo, če bi ženska menstruacijo prestavila za več mesecev?
Nič.
Je škodljivo menstruacijo prestaviti večkrat na leto?
Ne.
Mnenje Zdravke Koman Mežek, dr.med.spec.gin.-por., o prestavljanju menstruacije s kontracepcijo:
Ginekologija in farmacija omogočata ženskam, da lahko varno pod kontrolo ginekologa regulirajo menstruacijski ciklus in si s tem zagotovijo boljšo kvaliteto življenja.
Preberite številne koristne informacije o menstruaciji.
