Ginekomastija: 'Moški z joški'
Ginekomastija je stanje, ko so moške prsi prevelike. Njen prevod pomeni »ženskim podobne prsi«.
Estrogen kontracepcijskih tabletk naj bi bil dejavnik, ki vpliva na porast ginekomastije današnjih moških.
Kirurško zmanjšanje prevelikih ali »ženskih« prsi pri moškem je po svetu v porastu. Tkivo v moških prsih se pretirano razvije zaradi presežkov ženskega hormona estrogen. Prevelike prsi so lahko posledica bolezni ali pa gre za naravno stanje. O normalnem, naravnem stanju govorimo pri dojenčkih, ki se rodijo in imajo v telesu še vedno veliko materinega hormona estrogena. Povečanje običajno izgine v roku parih tednov. Ponovna rast tkiva prsi se pojavi v dobi adolescence, ko lahko pride do presežka estrogena. Tudi to stanje je v večini primerov prehodnega značaja. Prsi zrastejo moškim po petdesetem letu, ko jim začne upadati raven testosterona. Prsi so ponavadi nesimetrično razvite in bolj občutljive na dotik.
Katere bolezni povzročajo ginekomastijo?
Ginekomastijo povzročajo bolezni, ki vplivajo na hormonsko (ne)ravnovesje.
Do pomanjkanja testosterona pride zaradi nerazvitosti testisev, Kinefelterjevega sindroma (pravzaprav ne gre za bolezen, ampak prirojeno stanje, ko je en »x« kromosom več, moški so neplodni in imajo precej izrazito ginekomastijo v času odraščanja) ter testikularna feminizacija ( testosteron je v telesu, vendar ga telo ni sposobno uporabiti).
Do povečanega izločanja estrogena lahko privede tumor testisev, hermafodizem, tumor nadlevične žleze, bolezni jeter in povečano delovanje ščitnice. Ginekomastija je torej lahko pokazatelj dosti resnejših težav.
Drugi vplivi na pretirano razvitost moških prsi
Na ginekomastijo lahko vplivajo tudi nekatera zdravila (na primer zdravila, ki se uporabljajo pri zdravljenju raka na prostati) in prehranjevanje z mesom, ki ima višek estrogena, kar vpliva predvsem na rizične skupine moških. Nasploh vedno več puščic meri v okolje, ko iščemo vzrok, saj si drugače težko pojasnimo vedno večjo pogostost pojava ginekomastije. Tako obstajajo tudi teorije, da naj bi v moško telo »zaplaval« estrogen tudi preko vode, ki je vsebuje estrogen, ki ga izločajo ženske, ki jemljejo kontracepcijske tabletke. Rast prsi pri moških naj bi vzpodbujala tudi marihuana in heroin.
Postavljanje diagnoze ginekomastija
Kot vsako postavljanje diagnoze se tudi ta začne z razgovorom in pregledom pri zdravniku. Pregled obsega podroben pogovor o zdravilih, ki jih človek uživa, pregled in merjenje testisov, ocena delovanja jeter, testiranje ravni hormonov v krvi. Pravi razlog se najde v približno polovici primerov. Temu botruje dejstvo, da vsi vzroki sploh še niso znani .
Posledice prevelikih prsi pri moških
Velike »ženske« prsi niso znak moškosti in ni veliko moških, ki bi bili nanje ponosni, kar načenja njihovo samozavest. Veliko moških se sramuje svojih prsi in se ne želijo sleči v javnosti. Tako odpadejo javne plaže in kopališča. Težavne pa niso le situacije, ko je potrebno sleči oblačila, temveč tudi povsem vsakdanje situacije. Oblačijo se v prevelika oblačila, ki zakrivajo neželene obline, velikokrat imajo roke prekrižane čez prsni koš. Moški velikim prsim podredijo svoje družabno življenje in način oblačenja.
Vpliv velikih moških prsi na spolnost
Seveda je odkrivanje svojih pomankljivosti partnerju nekaj, s čimer vsi radi odlašamo kar se da dolgo. Kaj pa če se ne da? Moški z ginekomastijo svoje stanje težko prikrivajo. Moški se nočejo sleči pred partnerkami. Nekateri se izogibajo intimnim stikom s partnerkami, kolikor dolgo se le da. Velike prsi pri moškem niso vsakdanje, kar pa ne pomeni, da bi morale moške ovirati pri tem, da se ne sprostijo v spolnosti. Vedno znova poudarjamo, da se moramo najprej sprejeti sami in sprejeli nas bodo drugi. Sploh, če nas imajo radi.
Zdravljenje ginekomastije
Pred in po operaciji
Prsi se s hujšanjem sicer zmanjšajo, vendar je dostikrat kljub temu potrebno še operativno zmanjšanje prsi, saj velike prsi primarno niso posledica debelosti, ki le dodatno prispeva k problemu. Z operacijo odstranijo maščobno tkivo skupaj s tkivom žlez. Najbolje je, če najprej z liposukcijo odstranijo maščobno tkivo in kasneje, če je potrebno odstranijo še tkivo žlez tako, da naredijo droben zarez na bradavici. V skrajnih primerih je potrebno odstraniti tudi nekaj kože. Stanje se lahko po operaciji v nekaj letih ponovi. V primerih, ko gre predvsem za maščobno tkivo ne govorimo o ginekomastiji, ampak lipomastiji. Poleg tega je lahko učinkovita tudi hormonska terapija, kot je to na primer nadomestek testosterona za moške, ki jim testisi ne delujejo pravilno.
Britansko združenje plastičnih kirurgov je v poročilu za leto 2006 ugotovilo, da se je število operacij zmanjšanja moških prsi povečalo kar za čertino. In še kar naraščajo. V letu 2008 se je število v primerjavi z letom poprej povečalo za 44 %. Pojav ocenjujejo kot precej pogost, nekateri kirurgi so prepričani, da so velike prsi prisotne pri kar 50 % vseh moških, seveda v različnih velikostih in torej vsi primeri ne zahtevajo kirurgove pomoči. Povečanje števila operacij pa ne pomeni nujno, da se je dvignilo tudi dejansko število moških z ginekomastijo, temveč, da gre za posledico tega, da se o tem stanju (in nasploh o moških prsih) vedno pogosteje tudi govori v javnosti. Lahko pa gre res za škodljive vplive okolja. Ali pa smo priča naravni evoluciji človeka?
NOVO: več kot 4000 člankov in videovsebin v največji enciklopediji spolnosti!
