Bolezni, ki lahko prizadenejo penis
Peyronijeva bolezen, varikokela, frenulum breve in druge nadloge, ki lahko doletijo vaš penis.
Poskrbite za preventivo, kjer je mogoče. (Photoxpress)
Peyronijeva bolezen
Peyronijeva bolezen je boleče ukrivljenje penisa med erekcijo. Manjša ukrivljenost penisa med erekcijo ni znak bolezni in je povsem običajno stanje, pri Peyronijevi bolezni pa se zaradi kroničnega vnetja vezivnega tkiva v penisu to tkivo zadebeli, zaradi česar nastane ukrivljenje penisa pri erekciji. Penis se lahko tako ukrivi, da so spolni odnosi boleči in oteženi. Vzrok za bolezen ni jasen, morda na nastanek vpliva predhodna poškodba penisa. Zdravi se z injekcijami v zatrdlino, ob tem pa še z vitaminom E in kremo. Uspešnost ni najboljša, tako da je včasih potrebna tudi operacija, ki pa popravi zgolj ukrivljenost penisa, ki pri tej bolezni nastane.
Frenulum breve
Frenulum je elastičen kožni trak, ki povezuje glavico in kožico penisa, frenulum breve pa je stanje, ko prekratek frenulum onemogoča ali otežuje premikanje penisove kožice oziroma prepucija. Kratek frenulum je lahko prirojen, lahko pa po nekaj zatrganjih med spolnimi odnosi ali masturbacijo postane brazgotinast in se zato še skrajša. Zaradi bolečine ob prekratkem frenulumu lahko pride tudi do težav pri erekciji. Pogosto se glavica penisa predvsem pri erekciji obrne navzdol ali na stran. V kolikor kratek frenulum ne povzroča nobenih težav, ga ni potrebno zdraviti, sicer pa se ga podaljša ambulantno operativno. Posegu se reče frenuloplastika, izvede se v lokalni anesteziji, sam poseg traja le 10 minut, okrevanje pa približno 2 tedna.
Peyronijeva bolezen je boleče in nevarno ukrviljanje penisa v erekciji.
Varikokela
Varikokela je razširitev spleta žil, ki iz testisov odvajajo kri. Najpogosteje se pojavi pri moških med 15. in 20. letom, vzrok za nastanek ni povsem znan. Varikokele se delijo na male (pojavijo se pri naporu), srednje (čutijo se pri pregledu mod) in velike (vidijo se s prostim očesom). Lahko se nahajajo na eni ali na obeh straneh, pogosteje pa so na levi strani. Simptomi ponavadi niso prisotni, nekateri moški pa opisujejo občutek težke mošnje ali bolečine v mošnji. Varikokelo običajno odkrijejo na sistematskih pregledih ali pri zdravljenju neplodnosti, za potrditev diagnoze pa se največkrat naredi ultrazvok. Zdravljenje velikokrat ni potrebno, velike in boleče varikokele pa se zdravi le kirurško. Okrevanje traja od enega do dveh tednov.
Vse o zdravju moških najdete tukaj.
