Bo rak materničnega vratu kmalu stvar zgodovine?

27.04.2009 | Izabela M

Gre za pravo revolucijo na področju medicine, ki preprečuje nastanek raka materničnega vratu in genitalnih bradavic.

 


Medicina je doživela pravo prelomnico, saj so zasnovali cepivo, ki preprečuje nastanek raka materničnega vratu in genitalnih bradavic. (jlp)

Medicina je doživela pravo prelomnico, saj so zasnovali cepivo, ki preprečuje nastanek raka materničnega vratu in genitalnih bradavic. (jlp)

Skrita nevarnost



S Opens internal link in current windowHPV, ki se prenaša s kože na kožo in ne preko telesnih izločkov, se okuži več kot 50 odstotkov spolno aktivnih žensk vsaj enkrat v življenju. Pri večini okužba zelo hitro in neopazno mine, medtem ko pri drugih (približno 5 do 10 odstotkov) ostane dlje časa. Dolgotrajna okužba lahko povzroči raka materničnega vratu. Določena vrsta genotipov HPV je odgovorna za povzročitev materničnega vratu, medtem ko je druga vrsta genotipov HPV odgovorna za nastanek skorajda vseh genitalnih bradavic ali kondilomov. Okužbo s HPV je težko prepoznati, večja možnost okužbe pa obstaja pri tistih, ki so s spolnimi odnosi začeli v zgodnjih mladostnih letih (15 let ali manj), pri tistih, ki imajo več spolnih partnerjev, pri kadilcih in tistih, ki so HIV pozitivni.

 


S HPV se okuži več  do kot 50 odstotkov spolno aktivnih žensk. (jlp)

S HPV se okuži več do kot 50 odstotkov spolno aktivnih žensk. (jlp)


Zdaj lahko raka materničnega vratu preprečite



V medicini je prišlo do pomembne prelomnice, in sicer uspeli so zasnovati cepivo, ki preprečuje raka materničnega vratu in tudi nastanek genitalnih bradavic. Za odkritje raka materničnega vratu so zelo pomembni redni ginekološki pregledi, ki vključujejo odvzem brisa. To je drugi najpogostejši rak pri ženskah, v Sloveniji za njim zboli okrog 200 žensk letno. Najpogosteje se pojavi pri ženskah od 35 do 45 let starosti. Opozorilna znamenja lahko prepoznate same, mednje pa sodijo bolečina ali krvavitev med ali po spolnim odnosom, povečan izcedek iz nožnice, čeprav niso prisotna vnetja in krvavi madeži ali manjše krvavitve med dvema rednima menstrualnima ciklusoma.

 


Kondom je slaba zaščita pred HPV okužbo, saj se prenaša s kože na kožo. (jlp)

Kondom je slaba zaščita pred HPV okužbo, saj se prenaša s kože na kožo. (jlp)


Preventiva še vedno najboljša zaščita



Zelo veliko vlogo igrajo redni ginekološki pregledi in odvzem brisa, saj prispevajo k pravočasnemu odkrivanju in zdravljenju. Okužba s HPV se prepreči z abstinenco spolnih odnosov ali s cepljenjem, ki velja za najuspešnejši preventivni ukrep. Uporaba kondoma med spolnimi odnosi ni zadostna zaščita, saj se virus prenaša s kože na kožo. S PAP testom oziroma brisom materničnega vratu se ugotovi, ali so celice materničnega vratu normalne ali so bolj ali manj bolezensko spremenjene (nenormalni izvid PAP testa). V takem primeru so potrebne dodatne preiskave. S testom ne odkrijejo prisotnost virusa HPV, temveč le posledice, ki med drugim nastanejo udi zaradi njegovega delovanja.

 


V starostni dobi od 9 dp 26 let se s HPV okuži vsak četrti mladostnik. (jlp)

V starostni dobi od 9 dp 26 let se s HPV okuži vsak četrti mladostnik. (jlp)


Cepivo skoraj 100 odstotno učinkovito



Cepivo preprečuje predrakave spremembe in raka materničnega vratu, predrakave spremembe in raka zunanjega spolovila in tudi genitalne bradavice. Cepivo ne more povzročiti okužbe ali bolezni, ki jih sicer povzroča HPV. Cepljenje zajema tri posamezne odmerke cepiva. Drugi odmerek se vbrizga dva meseca po prvem in tretji štiri mesece po prejetem drugem odmerku. Pomembno je, da prejmete vse tri odmerke cepiva. Trenutno so na voljo podatki o varnosti in učinkovitosti cepiva za dekleta od 9 do 26 let. V tej starostni dobi se s HPV okuži vsak četrti mladostnik. Preiskave na moških in ženskah, starejših od 26 let, zaenkrat še potekajo. V raziskovanje o učinkovitosti je bilo vključenih več kot 20.000 mladih žensk, cepivo pa je v 100 odstotkih preprečilo nastanek hudih predrakavih sprememb in neinvazivnega raka materničnega vratu. Cepivo je preprečilo tudi 99 odstotkov primerov genitalnih bradavic. Cepite se lahko tudi, če ste s HPV že okuženi. Stranski učinki cepiva so minimalni, lahko se pojavi le rdečina ali oteklina na mestu vboda, zelo redko pa se pojavi tudi zvišana telesna temperatura. Po cepljenju je potrebno še vedno hoditi na redne ginekološke preglede, storitev pa je zaenkrat samoplačniška. Za natančnejše informacije povprašajte svojega ginekologa.

 

Članek izdelan s pomočjo informacij Združenja ambulantnih ginekologov.

 


###SCROLLER###



Ocena 3.00 (6 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA