5 vrst zdravil, ki vam uničujejo spolno življenje
Katera so tista zdravila, ki lahko zelo negativno vplivajo na naše seksualno življenje, ker zavirajo spolno poželenje?
Mnoga zdravila nam lahko postopoma pokvarijo spolno življenje (Photoxpress)
1. Kontracepcijske tabletke
Eno najbolj znanih zdravil, ki ubijajo spolno poželenje, oziroma v tem primeru medicinskih pripomočkov, so kontracepcijske tabletke. Številna dekleta opažajo, da dolgotrajno jemanje tabletk ubija njihovo spolno slo, za kar je krivo pomanjkanje proteina globolina, ki je zadolžen za uravnavanje želje po seksu in se ob jemanju hormonske zaščite zmanjša. Globulin namreč kontrolira ravnovesje med testosteronom in estradiolom, najpomembnejšima spolnima hormonoma.
Ob jemanju kontracepcijskih tabletk se zniža raven testosterona, hormonsko ravnovesje je posledično spremenjeno, kar vodi do zmanjšanja spolne sle, pa tudi do sprememb razpoloženja: npr. večje čustvene občutljivosti. Nekatere laboratorijske raziskave, med drugim tiste iz Seksualnega inštituta Univerze v Bostonu, so prišle do osupljivih spoznanj. Določene vrste tabletk namreč povzročijo, da imajo ženske v krvi le še eno tretjino testosterona, ki ga potrebujejo za zadovoljivo željo po spolnosti.
Ginekologi svetujejo, da v primeru opažanja tovrstnih težav, preizkusite drugo vrsto tabletk, saj imajo različne znamke različno ravnovesje umetnih hormonov, ali pa zamenjajte vrsto zaščite in posežite po kondomih.
2. Antidepresivi
Zanimivo je, da tako depresija kot zdravila proti njej, pogosto zmanjšujejo spolno slo. Članek iz medicinskega častnika American Family Physician iz leta 2000 navaja raziskavo, v kateri je kar 70 odstotkov vseh obolelih za depresijo poročalo, da kadar ne jemljejo zdravil, čutijo močen padec seksualnega interesa. Antidepresivi nato sicer izboljšajo splošno razpoloženje, vendar spadajo med najpogostejša zdravila, ki ubijajo spolno poželenje.
Med antidepresive, ki najbolj negativno vplivajo na seksualno slo, sodijo Prozac, Celexa, Zoloft, Paxil in nekateri drugi. Nekatere študije dokazujejo, da kar 50 odstotkov ljudi, ki jemljejo določene antidepresive, občuti zmanjšano potrebo po seksu. Antidepresivi vplivajo tudi na zapozneli orgazem, težave z erekcijo, probleme z ejakulacijo ipd.
Vzrok težav se skriva v serotoninu, saj v depresiji pride do porušenja njegovega ravnovesja v telesu. Antidepresivi sicer uspešno zavirajo nekontrolirano upadanje in porast serotonina, vendar pa to lahko vpliva na zmanjšanje spolne sle. Rešitev je zamenjava antidepresivov oziroma poizkušanje reševanja težav brez kakršnih koli kemikalij in zgolj s pogovorom.
3. Zdravila za sladkorno bolezen in visok krvni pritisk
Med zdravili, ki ubijajo spolno poželenje, so tudi tablete za visok krvni pritisk ter diabetes, enake težave pa lahko povzroča tudi sladkorna bolezen kot taka. Najpogostejši težavi pri obeh obolenjih sta doseganje vzburjenosti in orgazma, še posebej pri moških. Pri povišani ravni sladkorja v krvi gre za to, da se sladkor nabira okoli telesnih celic in blokira prekrvavitev v spolne organe, nihanje nivoja sladkorja pa vodi v stres, ki povzroča erektilne motnje.
Ženske s sladkorno boleznijo in s povišanim pritiskom se pogosto soočajo s suho nožnico, zato je v tem primeru priporočljiva povečana raba lubrikantov.
4. Zdravljenje rakavih obolenj
Na žalost veliko zdravil v borbi proti rakavim obolenjem negativno vpliva na seksualno poželenje. Največkrat gre pri zdravljenju za kombinacijo kemoterapije ter hormonskih zdravil, kar lahko povzroči pomanjkanje vlažnosti vagine, zaradi česar je spolni odnos lahko zelo boleč, pri nekaterih pa gre za upad želje kot take.
Seveda na oslabljeno slo vpliva tudi naporno zdravljenje, med katerim je bolniku pogosto slabo in se sooča s pomanjkanjem energije, kar je močno povezano z upadom telesne moči.
