Nova pravila v rdečih četrtih
Nizozemska vlada se je odločila močno poostriti nadzor nad ulicami rdečih luči . Uporabnike vročih storitev bodo zdaj opazovale kamere.
Nizozemska vlada je poostrila nadzor nad prostitucijo, da bi izkoreninila kriminal. (jlp)
Razlogi za video nadzor
Čeprav je prostitucija v Nizozemski legalizirana dejavnost, se vlada še vedno močno bori proti kriminalu, ki se skriva za delom nočnih prijateljic. Namreč za vsem skupaj stoji tudi poslovanje z drogo, pranje denarja in trgovanje z belim blagom. Ravno zato sta se župana mest Alkmaar in Utrecht odločila posnemati poteze Amsterdama iz leta 2007 ter uvesti video nadzor nad predeli mest, kjer se pojavlja prostitucija. Vodilni upajo, da bodo s tem odkrili, katere ženske se z najstarejšo obrtjo ukvarjajo prostovoljno in katere so dejansko seksualne sužnje. ''Tako bomo lažje pomagali tistim ženskam, ki jih zlorabljajo in izkoriščajo njihovi zvodniki ali stranke,'' je pojasnil župan Aleid Wolfsen. ''S tem, da okrožje posnamemo s kamerami, bomo odkrili vse zvodnike, ki so z dekleti povezani in lažje odkrili ženske v stiski, ki si danes ne upajo poiskati pomoč.'' Župan je javnosti pojasnil tudi, da je raziskava, opravljena na področju Utrechta, pokazala, da več kot polovica nočnih delavk svoj posel opravlja pod prisilo.
Z video nadzorom bodo ugotovili, katera dekleta so v posel vstopila pod prisilo. (jlp)
Nekaj novosti tudi v bordelih
Na Nizozemskem obratujejo tudi mnogi bordeli, ki za svoje delovanje potrebujejo licenco. Imeti morajo spisek imen svojih zaposlenk, ki je sicer birokratsko dobro predelan, a vseeno ne izda, katera izmed deklet je prostovoljna delavka in katera je v bordelu zaposlena pod prisilo. Zdaj naj bi se spremenilo tudi to, saj naj bi po novem za licenco dekleta morala zaprositi kar individualno. Za nočne delavke je bordel vsekakor boljša rešitev od ulice, saj je raziskava v Avstraliji pokazala, da je v javnih hišah veliko bolje poskrbljeno za zdravje prostitutk. Raziskovalec Basil Donovan z Univerze of New South Wales v Avstraliji je ugotovil, da imajo seksualne delavke v Sydneyju, kjer posel urejajo bordeli, število spolno prenosljivih bolezni enako ničli, za razliko od prostitutk v sosednjima Queenslandu in Victoriji, kjer večino posla poteka na ulici in je število okužb večje.
Nekaj bordelov bo izgubilo svoje licence, obratujoči bordeli pa bodo strogo morali upoštevati nizozemski zakon. (jlp)
Varstvo nočnih delavk
Za varstvo prostitutk bo bolje poskrbljeno tako na vsakodnevni bazi kot tudi dolgoročno. Ne le, da bodo prostitutke imele pravico za licenco zaprositi osebno, lažje bodo poiskale tudi pomoč v primeru zlorabe. Z njihovo pomočjo bo policija hitreje odkrila umazane posle zvodnikov in bordelov, katerih je v kraju Alkmaar, severno od Amsterdama, trenutno 125. Petindevetdesetim tokrat licence ne bodo podaljšali, tako da jih bo po novem obratovalo le še 30. Nova pravila bodo oblastem omogočala tudi preverjanje kriminalne preteklosti lastnikov bordelov. Mesta nimajo namena dejavnost popolnoma zapreti, temveč zadeve le bolj poostriti in izgnati kriminal iz rdečih območij. Torej po domače rečeno, očistiti prostitucijo. Zdaj bo imela policija tudi vsa pooblastila za naključno preverjanje posameznikov, ki se v rdečih četrtih zadržujejo. Možje zakona bodo pohajkovalce lahko celo telesno preiskali v namen preventivnega odkrivanja droge in orožja.
Policija bo imela na rdečih območjih več pooblastil. (jlp)
Kaj je novega v Amsterdamu? 18 stavb, ki je bilo prej namenjenih seksualnemu dogajanju, je leta 2007 kupila mestna občina. Zdaj bodo zgradbe uporabljene za haute couture, ali povedano drugače, za visoko modo po meri privatnih naročnikov. Je zanimanje Nizozemcev za visoko modo preseglo zanimanje za seks?
