Kurbofobija: Strah pred spolnimi delavkami
Že poznate to novodobno vrsto fobije, ki izvira predvsem iz nepoznavanje in stigmatizacije poklica prositutk?
Kurbofobija je strah do spolnih delavk. Vanjo sodijo tudi zmerljivke in predsodki. (PhotoXpress)
Oznaka »kurba« je način nadzorovanja in omejevanja ženske avtonomije, pa najsi gre za ekonomsko ali seksualno omejevanje ali pa zgolj za omejevanje svobode gibanja.
Kaj je kurbofobija?
Novinar Thierry Schaffauser kurbofobijo opisuje kot strah ali sovraštvo pred spolnimi delavkami. Marsikatera spolna delavka bi se strinjala, da ta izraz zajema tudi pogled na prostitutke kot na družbeno kugo, prenašalce spolnih bolezni, neugledne člane družbe ali žrtve, ki ne vedo, kaj je dobro zanje in jih je potrebno rešiti. Kurbofobija v svoji najhujši in najbolj ekstremni obliki lahko tudi ubija. Pri spolnih delavkah obstaja veliko večja verjetnost, da bodo umorjene, kot pri ostalem delu populacije, saj so lahka tarča.
Kurbofobijo je možno najti tudi pri ženskah
Do spolnih delavk niso nasilni le morilci ali moški na splošno, ki največkrat posežejo po fizičnem nasilju. Kurbofobijo je možno najti tudi pri ženskah, ki pa so do prostitutk največkrat psihično in verbalno nasilne. Kurbofobija na splošno izhaja iz nekih predsodkov o manjvrednosti takšnih delavk in prav zato so velikokrat tudi tarča zmerljivk s strani žensk. Ženske se rade distancirajo od oseb, ki nosijo stigmo »kurbe«, saj menijo, da škodijo ugledu celotnega spola.
Kurbofobija je kriva za zadržke žensk pri seksu
Vzgoja prinese nauke o tem, da so spolne delavke »slabe ženske«. Ravno takšno dojemanje svobodnega seksa in manipuliranja s seksom marsikateri ženski postavi omejitve v seksualnem življenju. Ker ne želijo biti označene za »kurbe«, si marsikatera ne upa svobodno eksperimentirati v seksu, seksati na javnem mestu, preizkusiti kako neobičajno spolno prakso, na glas izgovoriti svoje fantazije itd. Kurbofobija deluje kot nadzor nad obnašanjem žensk, približno enako kot homofobija deluje na obnašanje moških.
Kako se boriti proti kurbofobiji?
Prvi korak k odstranitvi kurbofobije je opustitev žaljivke »kurba«. V 70-ih letih so potekali s strani Angleškega kolektiva prostitutk poskusi, da bi izenačili prostitutke in ostale ženske ter se znebili kurbofobije v družbi s sloganom »Vse ženske so prostitutke«, kar je seveda prej kot aplavz in podporo poželo ogromno kritik, predvsem s strani feminističnih združenj. Bistvo slogana je bilo prikazati, da so čisto vse ženske spolno ter ekonomsko izkoriščane, ne samo prostitutke, vendar celotna poanta ravno zaradi slogana ni dosegla svojega namena.
Do spolnih delavk bi res morali biti brez predsodkov, saj so ljudje kot mi in se borijo za preživetje na svoj način. Še več, v njihovem delu lahko najdemo tudi inspiracijo za domače spolne igrice - bi si upale svojemu partnerju zaigrati prostitutko?
