Kakšna je resnica o deviškem pasu?
Preverite, kdaj in kako so uporabljali to nadvse zanimivo pripravo za varovanje ženske kreposti.
Deviški pas je ženskam preprečeval prešuštvo.
V poznem srednjem veku je bil deviški pas pogost del ženske garderobe višjih in meščanskih slojev, ki naj bi preprečil spolni odnos in tako zavaroval nosilko pred izgubo nedolžnosti, posilstvom, nezaželeno nosečnostjo ali skušnjavami kar tako. To je bilo običajno za dlan široko kovinsko ogrodje, s katerim so popolnoma zakrili vhod v vagino, vendar so pustili nekaj odprtin, da so ženske lahko opravljale druge potrebe. Pas je na bokih zapirala majhna ključavnica, ključ pa je imel običajno mož. A prebrisane žene so se znale znebiti tega okovja, znane so namreč zgodbe o ponarejenem drugem ključu.
Deviški pas skozi čas
O svojevrstnem deviškem pasu poroča že grška mitologija, opisana v Homerjevi Odiseji. Opisana je zgodba, kako Afrodita prevara soproga Hefajsta z njegovim bratom Aresom, Hefajst pa sklene maščevanje in skuje pas, da ga ne bi več mogla znova prevarati. Vendar ni dokazov, da bi antični Grki pas res izdelali in vanj vklenili svoje žene. O deviškem pasu krožijo miti, kot je tisti, ki trdi, da so jih svojim ženam nadeli vitezi, preden so odšli na križarsko vojno. Vendar so se pojavili šele več kot sto let po zadnjem križarskem pohodu.
Deviški pas naj bi svojim ženam nadeli vitezi pred odhodom v boj, vendar je to le mit. (jlp)
Prvi pisni vir, ki poroča o deviškem pasu, je knjiga Konrada Kyeserja Bellifortis iz okoli leta 1400. Domnevno so se pasovi prvič pojavili med Florentinci, med drugim zato, ker naj bi tamkajšnje ženske slovele po nezvestobi. V 15. in 16. stoletju se je razširil po vsej Evropi, znan tudi kot Venerin (po rimski ustreznici grške Afrodite) ali florentinski pas. Tehnično so ga izpopolnili, bogati meščani pa so ga tudi krasili z umetelnim zlatarskim lišpom. V katoliški Španiji se je ohranil vse do 19. stoletja, ponekod pa so še v začetku 20. stoletja morali te pasove nositi otroci, da se ne bi samozadovoljevali.
Kaj pa danes?
Khm, ne upam si predstavljati reakcije svoje partnerke, če bi ji predlagal nekaj podobnega. Danes lahko tako moške kot ženske deviške pasove najdemo le še v muzejih in trgovinah z erotičnimi pripomočki, trdo in hladno jeklo pa je povečini zamenjalo mehko seksi usnje. Če verjamemo vsemu, kar piše na spletu, pa bodo morale maserke v indonezijskem mestu Batu zaradi ukrepov proti prostituciji odslej nositi moderno različico deviških pasov. Obvezne nove črne uniforme maserk bodo namreč zaklenjene z žabico, ki jo bo lahko odklenil samo lastnik salona. Nekaj podobnega kot srednjeveškemu grofu pa bi mogoče lahko današnjemu moškemu nudil komplet ženskega perila z vgrajenim GPS oddajnikom. Obstaja, preverjeno.
