Kaj nas o seksu lahko naučijo živali?
Znanstveniki so prišli pri preučevanju spolnega življenja živali do petih neverjetnih zaključkov. Bi lahko veljali tudi za ljudi?
Povezava med človekom in živaljo je lahko zanimiva iztočnica za različne razprave (jlp)
1. Monogamija je dobra proti stresu in krvnemu sladkorju
„Samci bolj mirnih, monogamnih vrst so imeli višji nivo stres - hormonov in superiorno sposobnost uravnavanja krvnega sladkorja v primerjavi s samci bolj nemirne, manj monogamne vrste“ Takšna je bila ugotovitev skupine znanstvenikov, ki so izdali študijo z naslovom “Coping and copulation may help calculate diabetes risk” Raziskave so potekale na miškah in vse kaže, da je: „... superiorna toleranca proti stresu in uravnavanje krvnega sladkorja pri teh miših povezano z monogamijo.“ Seveda se vsi dobro zavedajo, da je težko rezultate, pridobljene v laboratoriju na glodalcih, povezati s človekom v vsakdanjem življenju. Verjetno je pri človeku vse odvisno od tega, ali je srečno ali nesrečno monogamen. Pri miših tega problema ni.
2. Nasilje in seks ne gresta skupaj
Britanski znanstveniki so ugotovili: „... spolno nadlegovanje samcev odžene samice v habitate, ki ji v normalnih okoliščinah ne okupirajo.“ Raziskava je bila narejena na ribah Poecilia reticulata, po domače Guppy. Primer nam pokaže, zakaj nastajajo varne hiše in ženski fitness centri.
Fitnes je lahko zelo nadležen kraj, za ženske, če vanj začnejo zahajati neprimerni tipi. (jlp)
3. Ženska naj bo zgoraj
„Če je samičkam podgan omogočeno kontroliranje ritma seksualne stimulacije, ki jo prejemajo … se njihov odpor do parjenja precej zmanjša ...“ Vse ženske, ki v postelji gostijo duracellove zajčke, bi se z ugotovitvijo močno strinjale. Mehiški znanstveniki so prišli do res globokega spoznanja.
4. Če hočete res uživati, izberite orgijo
Ista ekipa znanstvenikov je ugotovila tudi naslednjo dejstvo: „V pol-naravnih okoliščinah je spolno vedenje podgan skrajno promiskuitetno; parijo se v skupinah in vedno znova menjajo partnerje sredi kopulacije. Ta vzorec obnašanja omogoči tako samcem kot samicam, da kontrolirajo količino spolne interakcije in tako zagotovijo, da užitek ob parjenju preseže užitek dejanskega koitalnega parjenja.“ Precej zapleteno povedano, če prav razumemo, nam znanstveniki sporočajo, da dober občutek traja še veliko dlje kot samo fizično dejanje seksa. Podgane torej z orgijo dosežejo, da uživajo dolgo in bolje. Tukaj bi se lahko ljudje kaj naučili.
"Ta vzorec obnašanja omogoči tako samcem kot samicam, da kontrolirajo količino spolne interakcije in tako zagotovijo, da užitek ob parjenju preseže užitek dejanskega koitalnega parjenja" (jlp)
5. Vam mož ni zvest? Naj mu vstavijo gen za zvestobo!
Če citiramo: „S prenosom samo enega gena v možgane travniške miši smo bistveno povečali preference pri iskanju partnerja... Pokazali smo, da je sprememba v izrazu delovanja enega samega gena v širšem kontekstu predobstoječe genetske in nevronske mreže lahko privede do globoke spremembe socialnega obnašanja.“ Travniške miši so namreč zelo poligamne. Z genetsko spremembo so dosegli spremembo obnašanja. Tako vse kaže, da na naše promiskuitetno obnašanje vpliva naš genetski ustroj, vsekakor v večji meri, kot bi bili pripravljeni priznati. Sedaj imamo vsaj dober izgovor za varanje.
