Grozljive fotografije bolezni oči iz 19. stoletja
25.03.2011 | Uredništvo
Mnoge bolezni, ki jih danes odpravijo z rutinskimi posegi, so še pred stotimi leti izgledale takole
Rak, ki ga danes imenujemo karcinom bazalnih celic, so nekoč imenovali 'glodalski' rak, saj so rane, ki jih je povzročal, izgledale, kot da bi pacijenta nagrizel glodalec. Ta fotka je nastala na začetku 19. stoletja v Londonu
Gobavost – leta 1871 so odkrili, da to bolezen, ki napade oči in povzroči povečanje različnih delov telesa, povzroča bakterija.
Impetigo – danes redka bakterijska okužba, je bila v 19. stoletju dokaj pogosta, predvsem med otroki. Pogosto jo je sprožila površinska rana na koži.
Strelne poškodbe oči v ameriški državljanski vojni. Fotografija prikazuje vojaka iz New Yorka pred in po zdravljenju poškodbe.
Nevrofibromatoza – za to bolezen še danes ne poznamo zdravila, fibromi pa se zgolj operativno odstranjujejo, če niso preveliki ali preštevilčni. Fotografija je bila objavljena leta 1871
Črne koze danes več ne razsajajo, v obdobju med 1900 in 1979 pa so pomorile 300-500 milijonov ljudi. Fotografija iz leta 1881 prikazuje moškega, ki se je okužil s črnimi kozami v epidemiji.
Očesni abscesi so bili pred dobo antibiotikov pogosta posledica sinusitisa in manjših respiratornih okužb. Zaradi abscesa se je moškemu na tej fotografiji iz leta 1908 oko povesilo navzdol.
Tumor na očesu so v 19. stol. Pustili pri miru, dokler ni postal prevelik za očesno prevezo, nato so ga operirali. Fotografija je nastala leta 1906
Izbuljene oči – hipertiriaza, ki povzroča golšo, lahko povzroči tudi izbuljene oči, kot na tej fotografiji iz leta 1908. Oči se zaradi izbuljenosti pričnejo sušiti in brazgotiniti, kar lahko povzroči oslepitev.
Preden so se leta 1920 uveljavile električne svetilke, so oči pregledovali s pomočjo sveč.
To je eden zgodnjih foropterjev, naprave, s katero oftamolog določi dioptrijo korekcijskih leč. Naprava iz leta 1895 premore več različnih leč, s katerimi so določili tako dioptrijo, astigmatizem in druge težave.
Uprizorjene operacije oči – leta 1870 filmski posnetki še niso bili dovolj hitri za snemanje zapletenih operacij, zato je francoski oftamolog za svojo knjigo o kirurgiji posnel fotografije različnih stopenj posega, ki ga je opravil na mrliču.
Rezanje šarenice – danes to kirurgi počnejo z laserji, v preteklosti pa so šarenico rezali s skalpeli, kadar so morali ustvariti umetno zenico pri pacijentih, ki so oslepeli zaradi raznih infekcijskih in vnetnih obolenj.
<
>
Grozljive fotografije bolezni oči
Ne greste radi k zdravniku za oči? No, nekoč je bilo vse skupaj mnogo huje, kar nazorno prikazujejo te fotografije s področja oftamologije iz 19. in zgodnjega 20. stoletja. Sodobna oftamologija je od takrat močno napredovala. Mnoge bolezni, ki so bile takrat zelo resne, se danes odpravljajo z rutinskimi posegi. Oglejmo si zgornjo galerijo in bodimo hvaležni za napredek v medicini!