Bolj kot smo zaupljivi, lažje prepoznamo lažnivca!
Preverite osupljivo raziskavo, ki je pokazala, da dobronamerni ljudje hitreje prepoznajo lažnivce kot sumničavi!
Zaupljivi ljudje lažje prepoznajo lažnivca (Photoxpress)
Kdor ima razvito zaupanje do soljudi, bo prej in boljše prepoznal lažnivce kot osebe, ki so po naravi sumničave. Do tega zanimivega zaključka je prišla študija, izvedena na Univerzi v Torontu.
Eksperiment iskrenih in lažnivih iskalcev zaposlitve
Prostovoljci so v času trajanja raziskave igrali delodajalce, katerim na razgovore prihajajo ljudje različnih profilov. Raziskovalci pa so igrali iskalce zaposlitve, bodoče zaposlene, ki so včasih bili iskreni, včasih pa lagali. Rezultati so bili osupljivi – osebe, ki so zase povedale, da imajo več zaupanja do soljudi, so boljše prepoznale lažnivce in kandidate, ki so zaigrali, da imajo slabe namene. Ko so jih spraševali, na kak način so lažnivci izstopali, so zaupljive osebe, razen najpogostejšega nedoločenega vtisa o lažnivcu izpostavljale tipične neverbalne znake laganja: nenaraven nasmešek, poudarjanje “Nimam vam razloga lagati!”, mežikanje, skrivanje dlani, umikanje pogleda ali preveč prodoren pogled, jecljanje in podobno. Zanimivo je, da čeprav so lažnivce igrali strokovnjaki za neverbalno komunikacijo in govor telesa, kljub temu niso uspeli kontrolirati svojih odzivov telesa pri laganju.
Rezultati raziskave
“Čeprav nam logika govori, da naj bi sumničavi ljudje boljše prepoznali lažnivce, dobronamerne osebe pa ne, ker jih imamo za malce naivne, je naša raziskava pokazala, da je situacija ravno obratna”, sta poudarila raziskovalca Nancy Carter in Mark Weber, voditelja študije. Raziskovalci pojasnjujejo, da je mogoči vzrok za dejstvo, da dobronamerne osebe lažje prepoznajo lažnivce to, da zaupljivi ljudje prepoznajo ljudi, podobne sebi, zato lažnivci na njih pustijo negativen vtis.
Čeprav smatramo, da so sumničavi ljudje na boljšem in da se jih težje prevara, so v prednosti vseeno dobronamerne, zaupljive osebe, kajti boljše in hitreje prepoznajo laž. Zato zaključimo: če želite prepoznati, ali vam kdo laže in ima slabe namene, bodite sami toliko bolj odprti, dobronamerni in zaupljivi do soljudi. Lažnivca boste tako najlažje razkrinkali.
