Ženske so v seksu prilagodljivejše od moških (1.del)

19.03.2009 | Jure Pestar

Ena izmed teorij trdi, da ženske iščejo boljšega darovalca semena, zato se pri seksu hitreje prilagajajo.


Spolna revolucija v šestdesetih se je dogajala predvsem v glavah žensk. (jlp)

Spolna revolucija v šestdesetih se je dogajala predvsem v glavah žensk. (jlp)

 

Roy F. Baumeister z Univerzitete na Floridi je razvil teorijo, po kateri je ženska seksualnost v primerjavi z moško veliko bolj spremenljiva, prilagodljiva in dovzetna za kulturne spremembe, družbene okoliščine, življenjski kontekst, vpliv vrstnikov in druge sociološke spremenljivke.

Spolna revolucija zgrešila moške

Spolna revolucija v šestdesetih in sedemdesetih je povzročila daljnosežne spremembe v spolnem vedenju, poželenju in odnosu do spolnosti. Mnogi raziskovalci pa se s tem ne strinjajo povsem in trdijo, da moški v tem času niso bistveno spremenil svojih spolnih navad in poželenj, njihovo obnašanje pa se je spremenilo le zato, ker so odslej imeli več možnosti početi to, kar si moški od nekdaj želimo. Nasprotno pa so se v času spolne revolucije zgodile temeljne spremembe v ženskem dojemanju in prakticiranju spolnosti, ki je postalo popolnoma drugačno od dojemanja prejšnjih generacij. Zakaj so se v veliki meri spremenile le ženske? Čeprav zgodovinarji navajajo svoje bolj ali manj verjetne razloge, naj bi bil po mnenju sociologov pravi odgovor skrit v temeljnih, globoko zakoreninjenih razlikah med spoloma, predvsem v različno močnih spolnih nagonih.


Spolni mehanizmi so produkt evolucije. (jlp)

Spolni mehanizmi so produkt evolucije. (jlp)

Izvor večje spolne elastičnosti

Med možnimi vzroki večje prilagodljivosti ženske spolnosti se navaja, da je to posledica razlik med spoloma v posedovanju fizične in politične moči. Ker želijo ženske najti partnerja, ki bi jim posredoval kvalitetne gene, fizično in finančno varnost, se je morda ženska seksualnost morala prilagajati različnim moškim in skozi zgodovino postajala elastičnejša. Druga razlaga izvora temelji na ženski vlogi vratarke: v spolnosti je ženska tista, ki dovoljuje naslednje korake in moškemu odpira vrata. Le, če svoj 'NE' spremeni v 'DA', bo do seksa sploh prišlo. Možno je, da je prilagodljivost, potrebna za ta ključen preskok, zahtevala več splošne pripravljenosti za spremembo, kar je vplivalo na ženski odnos do spolnosti skozi čas.

Šibkejši nagoni so lažje spremenljivi

Tretja razlaga, ki je najverjetnejša, pa je zasnovana na ideji, da je ženski spolni nagon precej šibkejši od moškega, kar so dokazale premnoge študije. Moški o seksu premišljujejo več, si ga zaželijo bolj pogosto, hočejo hitreje menjati partnerke, se pogosteje samozadovoljujejo, so za seks pripravljeni žrtvovati več časa, truda in denarja, redkeje zavrnejo priložnost in višje ocenjujejo stopnjo svojega spolnega poželenja. Šibkeje motivirani nagoni so bolj prilagodljivi in spremenljivi, močni in trdni nagoni pa vplivom socialnega okolja ne podležejo tako hitro. Ta splošna psihološka zakonitost velja tudi na drugih življenjskih področjih. Primer lahko najdemo v materinskem oziroma očetovskem nagonu. Vsi se strinjamo, da je materinski nagon oziroma motivacija za skrb in vzgojo otroka večja pri ženskah kot pri moških. Torej bi potemtakem morala biti prilagodljivost očetovskega nagona večja. In tako tudi je. Odnos med materjo in otrokom je precej podoben povsod po svetu, ne glede na kulturološke in zgodovinske dejavnike, očetovstvo pa se drastično spreminja glede na kraj in čas. Ta ugotovitev tudi zavrača prva dva razloga večje prilagodljivosti ženske spolnosti, saj ta ne more izvirati iz razlik med spoloma, kar je predpostavka teorije o drugačni razporeditvi moči, niti ni izključno vezana na spolnost, kar predpostavlja teorija o ženski kot vratarki.


Ženske so z Venere, moški pa z Marsa. (jlp)

Ženske so z Venere, moški pa z Marsa. (jlp)

Moški naravnejši, ženske kulturnejše

Te razprave nikakor ne smemo razumeti, kot da je kateri pogled na spolnost boljši od drugega, a boljše razumevanje tega fenomena nam lahko pomaga pri razumevanju razlik med trmastimi moškimi in muhastimi ženskami. Debate o pomenu vpliva prirojenega ali priučenega so v sociološki skupnosti prisotne že od nekdaj, še posebno pereče pa so med tistimi, ki seks razlagajo z biologijo in evolucijo, in tistimi, ki ga vidijo kot produkt kulture, podvržen socialnim, zgodovinskim in situacijskim kontekstom. Resnica je najverjetneje nekje vmes, vsaj pri spolnosti pa morda velja, da ja stopnja vpliva genov ali okolja odvisna od spola – moški so naravnejši, ženske pa kulturnejše.


Če se še ne strinjate povsem, potem vas bo nedvomno prepričalo z dokazi podprto nadaljevanje članka, ki bo objavljeno jutri. Ne spreglejte!




Ocena 4.67 (3 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA