Zaradi nezaščitenega seksa vas lahko partner toži!
Če nekoga okužite s spolnoprenosljivo boleznijo, greste lahko celo za od 10 do 30 let v zapor.
Zaradi nepremišljenega seksa nikar ne ogrozite še svojega partnerja! (jlp)
Amerika – dežela tožarjenja
Vsi vemo, da v ZDA vsi tožijo vse, da je drobni tisk daljši od romana in da na sodišču kup denarja dobijo tudi najbolj neverjetni in nemogoči primeri. Zadnje čase se pojavljajo tudi različne tožbe, kjer eden izmed partnerjev toži drugega, da ga je ta okužil z boleznijo. Primeri so lahko komični ali zelo tragični, saj je okužba z virusom HIV dejansko smrtna obsodba. Bridget B. je spoznala Johna na poslovni konvenciji. Bila je ljubezen na prvi pogled in ko je zveza postajala resnejša, je John prosil Bridget, če lahko seksata brez kondoma. Kmalu sta se poročila, na medenih tednih pa sta se oba počutila slabo. Po prihodu nazaj je ona obiskala zdravnika, ki je postavil diagnozo – okužba z
virusom HIV. Enaka diagnoza je doletela moža. Sprva je obtoževala samo sebe, kasneje pa je našla e-mail sporočila, kjer je spoznala malo drugačno resnico. Njen mož je namreč med njuno zvezo imel nezaščitene homoseksualne spolne odnose. John je valil krivdo na njo, ona z močnimi argumenti na njega. Da bi bil John kazensko odgovoren, bi moral namerno okužiti Bridget. Ker je to zelo težko dokazati, ga je doletela civilna tožba, kjer je sodišče z zelo zanimivo argumentacijo ugodilo Bridget. Obtožen je bil na podlagi tega, da bi moral vedeti, da jo lahko okuži, ker Bridgetini odvetniki niso mogli dokazati, da je dejansko vedel za svojo okužbo. Vendar bi moral vedeti, zato je ona tožbo dobila.
Izgovori niso na mestu. Treba je prevzeti odgovornost. (jlp)
Kazensko in civilno pravo
Vzemimo prvi hipotetični primer. Moški ve, da ima AIDS in namerno okuži svojo partnerko. Ker je teh primerov zelo malo, lahko samo hipotetično zatrdimo, da je takšna oseba podvržena kazenskemu pravu in pregonu s strani države. Obtožen je lahko umora, kar pomeni zaporna kazen od 10 do 30 let. Če tožilstvo ne bi uspelo z obtožbo umora, lahko poskuša z obtožbo posebno hude telesne poškodbe, kjer je kazen do 10 let zapora. Možne so različne obtožbe, pri vseh pa je izredno težko dokazati namen, zato takšnih primerov obtožb pri nas ni.
Drugi primer je takšen. Moški se nevede okuži z AIDS in okuži še svojo partnerko. Ta se odloči za civilno, odškodninsko tožbo. Možu mora dokazati, da bi lahko vedel, da je okužen, pa je ne glede na to vseeno ogrozil njeno življenje. Tudi to je precej težko dokazati, vendar vseeno manj težko kot pri kazenskemu pravu. Gre namreč samo za težo dokazov. Velika razlika je namreč, če je obtoženi HIV dobil pri transfuziji ali pri nezaščitenem seksu z neznanimi partnerji. Pomembno je, ali je partner imel možnost suma, da je okužen z HIV, oz. če bi vsak zdravorazumski človek v taki situaciji pomislil, da je lahko dobil virus HIV.
Zaradi okužbe s spolnoprenosljivo boleznijo greste lahko v zapor. (jlp)
Teže naših dejanj in odločitev
Če svojega partnerja zaradi našega obnašanja v spolnosti okužimo s prehladom, verjetno ne moremo niti pomisliti na tožbo. Vendar je narava spolnoprenosljivih bolezni takšna, da redkokatera mine brez resnejših posledic. Poleg varanja, ki je samo po sebi problematično, se s tem igramo tudi z življenjem drugih, če nam že za našega ni mar. Zatorej vam svetujemo, da vedno seksate z glavo. Pri seksu z neznanci seksamo samo z zaščito. Če se prekršimo, bodimo toliko pametni in se testirajmo za najpogostejše bolezni, preden seksamo z človekom, ki je naš življenjski sopotnik. Ne samo, da lahko ubijemo človeka, ki ga ljubimo (kakorkoli že), za to smo tudi kazensko odgovorni in zaradi neprevidnega seksa lahko ubijemo sočloveka in preživimo par let v zaporu. Kondom na penis in pamet v glavo.
