Zakaj imajo nekateri fetiš na stopala?
Razkrivamo, zakaj je ravno fetiš na stopala eden najpogostejših fetišev in zakaj tako moški kot tudi ženske radi seksualizirajo tudi čevlje in nogavice.
Fetiš na stopala je zelo pogost
Septembra lani so ženske v zvezni državi Arkansas oblasti opozarjale na izprijenca, ki je v trgovinah pristopal k neznankam, jih zasul s komplimenti o njihovih stopalih in nato povsem vljudno vprašal, če jim lahko sesa prste na nogah. 50-letni Michael Robert Wyatt, ki so ga navsezadnje le razkrili in ga zavoljo incidentov poimenovali kar »Toe Suck Fairy«, je podobne reči počel tudi v preteklosti, saj se je pretvarjal, da je podiatrist zgolj zato, da je lahko ženskam božal in sesljal nožne prste. Michael pa ni edini, ki se ne more upreti svojemu fetišu. Nekdanja Vojvodinja Yorška Sarah Ferguson je prav tako dvignila nekaj prahu, ko so se v javnosti pojavile slike, kjer vojvodinja prijetno uživa, medtem ko ji izbranec poljublja in seslja prste na nogah, češ da se to za nekoga modre krvi ne spodobi. S fetišem na stopala so se ukvarjali tudi mnogi strokovnjaki in akademske študije so razkrile, da so stopala ter dekoracije stopal najbolj pogost fetiš, kar se tiče negenitalnih delov telesa. Skoraj polovica vseh fetišev se navezuje na stopala in skoraj dve tretjini fetišev vključujeta čevlje ter nogavice.
Freudova razlaga fetiša na stopala
Uganete, kaj po Freudovem mnenju simbolizirajo prsti na nogah? Prav imate, Freud je trdil, da ljudje seksualizirajo stopala, ker so nožni prstki podobni penisom. Nedavno pa je izšla tudi bolj znanstvena teorija o fetišu na stopala, ki jo je razvil nevroznanstvenik Vilanayar Ramachandran, direktor ustanove Center for Brain and Cognition (Center za možgane in znanje) z univerze v San Diegu.
Novejša razlaga fetiša na stopala
Obstaja tudi bolj znanstvena razlaga fetišev na stopala, in sicer že dolgo časa opažajo, da sta predel možganov, ki je povezan z genitalijami ter predel, ki je povezan s stopali, dokaj blizu eden drugemu. Nihče pa še ni povsem povezal to dejstvo z možnostjo, da bi bil fetiš na stopala enostavno rezultat križnega delovanja živčevja v možganih. Ramachandran je en potencialen dokaz za to odkril med preučevanjem sindroma fantomske bolečine, ko amputiranci zaradi delovanja možganov še vedno čutijo manjkajoči organ. V primeru nekaterih pacientov, ki so bili brez stopala, so možgani pošiljali dražljaje, ki so povzročili občutek, da je stopalo še vedno tam. Še več, pacienti so poročali, da v manjkajočem stopalu čutijo celo seksualni užitek. Ramachandran sicer vsakomur dopušča svoje dvome, vendar v svoji knjigi zapisuje: »Morda tudi pri nas, tako imenovanih normalnih ljudeh, obstaja kako križno delovanje v možganih, kar bi lahko pojasnilo, zakaj nam tako prija, če nam kdo seslja prste na nogah.«
