Z otrokom se pogovorite o seksu, preden bo prepozno!
O seksu se je z otroki treba pogovarjati. Če ne gre drugače, pa preko posredovanja knjig
Naj vaši otroci dobijo informacije o seksu iz primernega vira. (jlp)
O nevarnosti

Ponujamo nekaj nasvetov, ki vam bodo pogovor z otrokom olajšali.
1. Ne ustrašite se
Otroci niso tako nespolna bitja, kot si radi predstavljamo. Že zgodaj odkrijejo ugodje, ki ga prinašajo določene aktivnosti, položaji in dotiki. Ko vas malček vpraša, od kod pride bratec, se ne poslužite zgodbe o štorklji, ampak mu, letom primerno, povejte zgodbo o ljubezni med staršema in želji. Obstajajo tudi zelo enostavne, otrokom prilagojene knjige na to temo. Dobro je imeti kako tako pri roki. Za najstnike so na voljo odlične zabavne in poučne knjige.
2. Revije kot iztočnica
Z najstnikom se lahko veliko bolj zrelo pogovarjate; za iztočnico vzemite revijo, članek, televizijsko oddajo, film. Lažje boste govorili o seksu, če boste govorili o drugih ljudeh, ne z osebnega vidika.
Potrudite se pogovoriti z najstniki, preden ušpičijo kaj, kar bi lahko obžalovali. (jlp)
3. Spolna vzgoja
Pozanimajte se, kaj se učijo v šoli, morda vedo več, kot bi pričakovali in ne potrebujejo razlage iz temeljev. Naj vam ne bo nerodno priznati otroku, da česa ne veste, ampak raje skupaj poiščite podatek.
4. Kontracepcija
Kontracepcija je verjetno ena najvažnejših tem, ki jo morate dobro obdelati z vašim najstnikom. Poleg neželene nosečnosti grozijo tudi najstnikom spolne bolezni. Ginekologi zelo radi predpisujejo kontracepcijske tabletke tudi zelo mladim dekletom. Če to ni nujno iz zdravstvenih razlogov (akne, neredna, močna ali boleča menstruacija ipd.), to svojim hčeram odsvetujte. Razen tega, da tabletke interferirajo z naravnim potekom pubertete, jih dekleta pogosto uporabljajo zelo neodgovorno: pozabljajo jih vzeti ali pa seksajo tudi s partnerji, ki niso njihovi stalni, in s tem tvegajo okužbo z spolno prenosljivimi boleznimi. Veliko deklet v Sloveniji pa je kar preveč previdnih in pogosto uporabljajo tabletke v kombinaciji s kondomom.
Če vaš najstnik seksa, ni nič narobe z njim! (jlp)
5. Zaupnost
Vse, kar vam otroci povedo, ohranjajte v najstrožji zaupnosti. Če njihove izpovedi ali vprašanja jemljete zlahka, lahko otrokovo zaupanje za zmeraj izgubite. Če vam povedo kaj šokantnega, se ne ustrašite ali razjezite, temveč ohranite mirno kri in poiskusite z mirnim pogovorom izvedeti čim več. Glede na informacije, ki jih dobite, se zatecite na pomoč k partnerju, staršem, knjigam ali celo strokovnjakom. Če vam otroci zaupajo spolno zlorabo, jim morate verjeti na besedo, pa če je še tako neverjetno.
6. Razbijte nevarne mite, ki krožijo med najstniki
Nekaj mitov za pokušino: pri prvem seksu ne moreš zanositi, spolna bolezen se pozna že na obrazu človeka, med menstruacijo ne moreš zanositi, ljubezen je treba izkazati s seksom, zanosiš lahko tudi z masturbacijo, homoseksualnost je nenaravna itd. Spolno vedenje, ki temelji na naštetih mitih, je lahko zelo neprijetno ali celo nevarno, nekateri miti pa izzovejo neštete frustracije.
Da bi se izognili nevarnosti in frustracijam, se je treba z otrokom pogovarjati. Če vam pogovor nikakor ne steče, se podajte v knjižnico in se s knjižničarji posvetujte o primerni knjigi za vašega otroka.
