Ste nedolžnost izgubili ob pravem času?
Do katere mere je smiselno odlašati z izgubo nedolžnosti? Kdaj je pravi čas za to?
Izguba devištva ob nepravem času lahko škoduje vašemu fizičnemu in psihičnemu zdravju. (jlp)
Ne prezgodaj…
Spolni odnosi v rani mladosti se že dolgo povezujejo s celo paleto zdravstvenih in psiholoških težav, vse od povečanega tveganja za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi, impotenco, občutkov krivde in sramu, pa do povečane možnosti za nastanek raka. Glede na podatke iz Nacionalne raziskave spolnega zdravja iz leta 1996, ki jo je opravil Center za preprečevanje okužb z AIDS-om Univerze v Kaliforniji, so med tistimi, ki so svojo nedolžnost izgubili v zgodnjih najstniških letih, težave v spolnosti precej bolj pogoste, kar se kaže tudi v izbiri bolj tveganih spolnih partnerjev, povečani možnosti za okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi in večjem številu spolnih odnosov pod vplivom alkohola oziroma drog.
…in ne prepozno
V januarski izdaji ameriške revije za javno zdravje pa je bila objavljena raziskava, ki trdi, da ima tudi predolgo odlašanje z vstopom v svet spolnosti lahko negativne posledice na naše fizično in psihično zdravje. Znanstveniki z Univerze v Columbii in New yorškega psihiatričnega inštituta so namreč ugotovili, da imajo tisti, predvsem moški, ki so svojo nedolžnost izgubili pozneje, več težav v kasnejšem spolnem življenju. Tisti, ki so devištvo izgubili razmeroma pozno, med 21 in 23 letom starosti, naj bi imeli več možnosti za nastanek spolnih disfunkcij v kasnejših življenjskih obdobjih. Natančneje, kasnejši prvi spolni odnos naj bi bil eden izmed vzrokov impotence, težav pri vzburjenju in nezmožnosti doseganja orgazma. Vseeno pa so raziskovalci poudarili, da zaenkrat še ni dovolj empiričnih dokazov, ki bi potrjevali, da zavlačevanje pri vstopu v svet spolnih užitkov res povzroča kasnejše spolne težave, zato so potrebne nadaljnje raziskave, ki bi vzročno zvezo potrdile oziroma ovrgle.
Povezava še ne potrjuje vzročne zveze
Ugotovljena povezava med kasnejšim seksom in spolnimi težavami še ne pomeni, da med njima obstaja odnos vzroka in posledice. Morda se razlog za odlašanje s prvim spolnim odnosom skriva v že obstoječih razlogih, kot so na primer nerealistična pričakovanja in predstave o spolnosti, izogibanje intimnim stikom z nasprotnim spolom, pomanjkanje higiene, nizka samozavest, pomanjkanje samospoštovanja, pretirana sramežljivost in še kaj. Ti vzroki so lahko dogovorni za to, da nekdo težje spozna primernega partnerja, razvije čustveno navezanost in ima z njim spolne odnose. Torej samo dejstvo, da je nekdo pozno izgubil nedolžnost, ni nujno vzrok kasnejših spolnih težav, saj se razlogi zanje lahko skrivajo v širšem psihološkem vzorcu. Dejavniki, ki vplivajo na pozno izgubo nedolžnosti in kasnejše težave v spolnosti, so torej lahko skupni obema.
Družbo mora mladostnikom pomagati poiskati zlato sredino. (jlp)
Poredni fantje in dobra dekleta
Povezava še ne potrjuje vzročne zveze, zato bi bilo na podlagi raziskav neumno predlagati, da naj najstniki na vsak način čimprej izgubijo nedolžnost in se tako izognejo možnosti kasnejših spolnih težav. Vseeno pa družbene institucije ne bi smele vsiljevati odlašanja z izgubo nedolžnosti in prepovedovati seksa pred poroko, socialne norme pa ne bi smele biti različne glede na spol. Ženskam namreč govorimo, da dobra dekleta ne smejo seksati prezgodaj, kar lahko povzroči, da se spolnosti povsem odrečejo, dokler ni prepozno, fantom pa, da mora pravi moški seksati čim prej in tem pogosteje, ta pritisk pa jih pripelje do prezgodnega vstopa v svet odrasle spolnosti. Oboje ima lahko nezaželene posledice v njihovih kasnejših spolnih življenjih, zato je potrebno družbena pravila oblikovati tako, da se mladostniki lahko samostojno odločijo, kdaj bodo storili zanje tako pomemben korak.
###SCROLLER###
