So moški res sužnji hormonov?
Moški so v evoluciji in testosteronu našli univerzalno opravičilo za vse svoje pomanjkljivosti. Sedaj so jim začele pritrjevati celo ženske.
Delovanje možganov je v veliki meri odvisno od izločanja različnih hormonov, za razlike med moškimi in ženskami pa je najbolj pomembna količina testosterona. (PhotoXpress)
Venera in Mars
''Naši možgani so si zelo podobni, saj pripadamo isti živalski vrsti. Vseeno pa med ženskami in moškimi obstajajo razlike, zaradi katerih se nam včasih zdi, da nismo iz istega sveta,'' pravi dr. Lauren Bridgendin, članica ameriškega Odbora za psihiatrijo in nevrologijo in profesorica psihologije na Univerzi v San Franciscu. Moški naj bi imeli bolj razvite možganske centre, ki kot nekakšen alarmni sistem služijo prepoznavi in odzivanju na nevarnost, posebne nevronske povezave pa jim omogočajo odkrivanje teritorialnih groženj s strani drugih moških. Ženske pa imajo v primerjavi z moškimi večji in bolj razvit sistem nevronov – ogledal, zaradi katerih lažje sočustvujejo z drugimi in prepoznajo njihove neverbalne signale.
Razum pred čustvi
Vseeno pa je mišljenje, da so moški veliko manj občutljiva bitja kot ženske, po mnenju dr. Bridgendinove povsem napačno. ''Tudi moški imajo globoka čustva, a jih ne kažejo tako pogosto in na enak način kot ženske,'' je dejala. Nekatere raziskave so celo pokazale, da je njihova začetna čustvena reakcija močnejša od ženske, a jo hitro racionalizirajo. Zaradi drugačne možganske strukture in priučenih miselnih vzorcev namreč moški v večji meri uporabljajo analitične kot pa emocionalne dele možganov. Moški se ne trudijo s ponotranjenjem občutkov osebe v težavah, ampak želijo čim hitreje poiskati rešitev njenega problema.
Moški že na začetku pubertete proizvedejo kar 20 do 25 krat več testosterona kot pred tem, kar bistveno vpliva na njihov odnos do spolnosti. (PhotoXpress)
Sužnji testosterona
Delovanje možganov je v veliki meri odvisno od izločanja različnih hormonov, za razlike med moškimi in ženskami pa je najbolj pomembna količina testosterona. Moški že na začetku pubertete proizvedejo kar 20 do 25 krat več testosterona kot pred tem, kar bistveno vpliva na njihov odnos do spolnosti. ''Kot prava feministka bi si želela reči, da se moški lahko uprejo vplivu testosterona, a to enostavno ni mogoče. Moški so sužnji tega hormona, njihovi možgani pa so naravnani na neprestano iskanje primerne spolne partnerke, s katero bi se razmnoževali,'' je še povedala Lauren. To niti ni presenetljivo, saj imajo moški in ženske v igri parjenja povsem različne cilje. Ženske pri partnerju iščejo varnost, zvestobo in sposobnost preživljanja njihovega potomstva, moški pa si z večjim številom spolnih partnerk želijo povečati možnosti za prenos svojega genskega materiala na potomstvo.
Tudi moški se z leti spreminjajo
Moški, ki se ozira za vsako kiklo, morda ne izgleda kot oseba, primerna za očetovsko vlogo, a tudi to se bo spremenilo. Njegova izbranka med nosečnostjo začne oddajati feromone, ki moškim možganom sporočajo, naj povečajo proizvodnjo prolaktina, izločanje testosterona pa se zmanjša tudi do 30 odstotkov. Te hormonske spremembe iz neutrudnega ženskarja naredijo skrbnega očeta in zvestega moža. No, vsaj v teoriji. Hormonsko ravnotežje se z leti poruši, moški možgani in telo pa pridejo v fazo andropavze. Testosterona je vse manj, poveča pa se izločanje estrogena. Ali bo dedek heroj svojih vnukov ali slabovoljen starec, ki ne prenaša obiskov, je odvisno predvsem od tega, kako dobro se spopada s hormonskimi spremembami v svojem telesu. Nizek nivo testosterona lahko povzroča utrujenost, razdražljivost in celo depresije. Nekateri olajšanje najdejo v športu ali druženju, drugi rešitev vidijo v nadomestni hormonski terapiji, vsem pa pomaga – seks.
Vas zanima, kaj ženskam o vašem značaju izda barva vašega avtomobila?
