Se vzburi le ob perverznih besedah?
Lahko gre za verbalni ekshibicionizem, ko posameznik med seksom uživa le, če posluša ali govori kletvice in "grde" besede.
Mnogi moški uživajo v umazanem govorjenju, s katerim pa v bistvu verbalno nadlegujejo ženske. (jlp)
Neobvladljiva želja po umazanih besedah
Verbalni ekshibicionizem, ki ga lahko imenujemo tudi koprolalija ali koprofemija, izhaja iz grških besed kopros, ki v prevodu pomeni blato, ali še bolje, umazanija, in lalia, ki pomeni govor. Ter iz latinskega izraza femina, ki seveda označuje žensko. Če povzamemo besede Vlada Sruka, avtorja leksikona Morala in etika, gre za neobvladljivo željo posameznika, da uporablja kvantaške, umazane in nespodobne besede. Ali kot še pravi Sruk: »Ker so v današnji družbi dovolj prisotni versko nravstveni nazori, se koprolalija manifestira tudi preklinjanjem in bogokletnimi izrazi. Da ne bo pomote, vsak izmed nas je kdaj pa kdaj koprolalil, toda tu gre za nekaj drugega. Tu gre za ljudi, ki to počnejo podzavestno in ki brez tega sploh ne morejo normalno živeti. Še posebej, ko take besede uporabljajo v zelo neprimernih in moralno spornih trenutkih.
V moderni družbi je zelo težko ločiti kaj je pač grdo govorjenje, kaj pa resno psihotično stanje posameznika. (jlp)
Družbeno nravni vidik
Družba grdo govorjenje seveda obsoja. Pa četudi gre za človeka, ki tega ne počne namerno in zato, ker bi bil nevzgojen, marveč zato, ker ima psihične težave, ki se odražajo tudi na tak način. Tak človek je lahko v hudi duševni stiski in z uporabo grdega govorjenja okolico opozarja na svoje stanje, v upanju, da ga bodo razumeli in mu morda pomagali. Zanimivo je, da so za takšna psihotična stanja najbolj značilni izrazi v povezavi z blatom, se pravi izrazi tako imenovane analne sfere. Ali kot pravi Sruk: »Družba zelo težko loči, kaj je psihotično stanje kaj pa grda razvada, ko sliši nekoga, ki grdo govori. Vsekakor pa je to dokaz, da je naša družba v krizi, da gre za kulturno krizo in celo erozijo določenih socialnih razmerij.«
Nekateri moški umazane besede izgovarjajo podzavestno. (jlp)
Vulgarnosti med seksom
Vsi kdaj pa kdaj med seksom uporabimo zelo poredne in zelo nazorne izraze za organe svojega partnerja in za samo početje med spolnim odnosom. S tem ni seveda ni narobe, saj nas to v določenih trenutkih in situacijah močno vzburi, kar pomeni, da tako govorjenje ugaja tudi tistemu, ki ga le posluša. Mnogi pari so priznali, da jih tako imenovano kosmato govorjenje še dodatno podžge in da v njem resnično uživajo. Toda mi bomo zdaj spregovorili o drugačnem tipu vulgarizma in verbalnega ekshibicionizma, kjer posameznik začne pretiravati in se je zmožen vzburiti le s pomočjo uporabe grdih besed. T
a pojav strokovno imenujemo koprofemija in je simptom posebne oblike spolne perverznosti pri moških, ki se spolno vznemirjajo in zadovoljujejo s tovrstnim nadlegovanjem žensk. Ali kot pojasnjuje prej omenjeni Vlado Sruk: »Nravstvene opredelitve takšnega obnašanja so seveda odvisne od tega, ali gre za bolezenske primere, za težjo ali lažjo moralno izprijenost, za provociranje družbenega okolja, ali pa zakaj drugega. Tudi pri tem je »še normalno« marsikdaj težko razlikovati od »že bolezenskega«, prav to pa je za družbeno nravstveno tehtanje bistvenega pomena.« Če smo prej rekli, da gre za uporabo analnih besed, moramo dodati še uporabo tako imenovanih genitalnih besed, ki jih uporabljajo tako moški kot ženske. Bodisi za popestritev spolnosti, ali pa zavoljo bolezenskih znakov, ki jih skrivajo globoko v sebi in kažejo na resna psihotična stanja. In kot zaključi Sruk: »Tudi družbeno nravne razsežnosti te abnormalnosti moramo tehtati in opredeljevati s podmeno današnje patologije normalnosti.« Povedano drugače, to kar je bilo nekoč morda moralno sporno, je danes povsem vsakdanja besedna praksa.
