Se vam zdi takšna spolna vzgoja sporna?
Potrjena literatura za spolno vzgojo otrok je v Veliki Britaniji sprožila val kritik in zgražanj.
Stran iz otroške knjige za spolno vzgojo, ki med drugim pojasnjuje, kaj je orgazem, različne spolne položaje in izraze
Preveč eksplicitno gradivo za spolno vzgojo otrok
Gradivo o spolnosti, ki je bilo potrjeno s strani Britanskega strokovnega sveta in BBC-ja, je namenjeno vsem otrokom, ki bi se želeli, in v nekaterih šolah morali, seznaniti s spolnimi odnosi odraslih. Pa vendar so risanke, filmi in različne knjige požele vse prej kot javno odobravanje, saj so polne povsem eksplicitnih prizorov spolnih odnosov, ki so po mnenju nekaterih za tako majhne otroke povsem neprimerne.
Vse o spolnih položajih, prostituciji, spolni usmerjenosti in oralnem ter analnem seksu
Za tiste nekoliko starejše, priporočene knjige o spolni vzgoji vključujejo tudi podatke o različnih spolnih položajih in prostituciji, BBC pa poudarja pomembnost izobraževanja prek videa, ki ponuja popolno goloto tako moškega kot ženskega spolnega organa. Strokovni svet se z omenjenim gradivom strinja in hkrati odobrava uporabo omenjenega materiala o spolni vzgoji pri otrocih, ki so stari nad sedem let. Poleg tega je med priporočenim gradivom tudi knjiga o spolni praksi, ki vsebuje posebno poglavje o heteroseksualnosti, z umenom "Straight and Gay". Drugi del knjige mlade v osnovnih šolah spodbuja, da se učijo tudi o analnem in oralnem seksu. Prav to poglavje pa je pri starših šolo obveznih otrok in članih britanskega Inštituta za krščanstvo poželo največ neodobravanja. Ti so namreč mnenja, da je opisano zbrano gradivo preveč nazorno za tako mlado publiko in hkrati opozarjajo, da s tem zgolj spodbujajo seksualizacijo otrok.
Spolna vzgoja otrok je vedno bolj eksplicitna
Mike Judge iz Inštituta za krščanstvo pravi, da dandanašnji pristop k spolni vzgoji zahteva vedno bolj nazorne podobe za vedno mlajše otroke, zaskrbljujoča dokumentacija, ki je prepolna seksualnih prizorov, pa se obravnava kot edina priporočljiva za uporabo v osnovnih šolah. Na inštitutu so državne organe obsodili slabe presoje o primernosti gradiva, zato menijo, da bi bilo potrebno veliko več nadzora nad spolno vzgojo dati prav staršem.
S takšnim učenjem spolne vzgoje se zmanjšujejo tradicionalne moralne norme
Nasprotniki sprejetega gradiva o spolni vzgoji zagovarjajo stališče zmanjševanja tradicionalnih moranih norm. Z uvedbo spolne vzgoje v zelo zgodnjem otroštvu naj bi se namreč tvegalo za razrešitev otroškega občutka za sramežljivost. To naj bi predstavljalo precejšno težavo, saj otroške naravne zavore in občutek sramežljivosti, ko je govora o seksu, zagotavljajo potrebno zaščito proti spolni zlorabi in nespoštljivemu odnosu do svojega telesa in samega dejanja spolnega odnosa.
BBC Active na vsa namigovanja o neprimernosti odgovarja z odločitvijo staršev: "Želimo poudariti, da bomo tudi v prihodnje posameznim šolam in predvsem staršem prepustili odločitev, kaj se jim zdi za svoje otroke primerno in kaj ne."
