Najstniška nosečnost: Zakaj otroci hočejo otroke?
Najstniške nosečnosti niso vedno posledica nepoznavanja ali nesrečnega poteka dogodkov. Najstniki velikokrat otroka načrtujejo. Preberite, zakaj.
Najstniki se tudi zavestno odločajo za naraščaj. (jlp)
Želja po otroku se zdi nekaj nabolj naravnega. Pravzaprav je veliko ljudi nemalo presenečenih, če si kdo ne želi otrok tako zelo močno. Pri najstnikih pa temu ni tako. Najstniki, ki si želijo otroka so sprejeti z začudenjem in neodobravanjem. Najstniki naj ne bi imeli otrok, saj zanje niso sposobni skrbeti tako čustveno, fizično, kot materialno. Ampak, ali je njihova želja po otroku zato kaj manj naravna, manj resna, pomembna? Kaj se dogaja z najstniki, ki si tako nezadržno želijo otroka?
Menstruacija pravi, da je telo pripravljeno na otroka
Nekateri strokovnjaki, ki se ukvarjajo s porastom najstniških nosečnosti, povezujejo željo po otrocih pri najstnikih predvsem s pomanjkanjem ljubezni in občutka nadzora nad svojim življenjem. Želja po otroku se pri najstnikih pojavi, ko so v letih, ko si želijo poleteti iz gnezda, a se čutijo za to neopremljene. Zdi se jim, da bi lahko otrok pomenil vstop v svet odraslih. Včasih željo po otrocih pojasnjujejo tudi z uporništvom.
V ZDA so na Univerzi v Alabami izvedli raziskavo, v kateri so ugotovili, da velikokrat željo po otroku izrazijo dekleta iz družin iz socialnega dna, ki so večkrat v partnerskih zvezah s starejšimi moškimi, ki že imajo službo. Dekleta partnerstvo in možnost materinstva romantizirajo. Morda gre za občutek nemoči, brezizhodnosti, morda ne vidijo možnosti drugega uspeha in je otrok nekaj, kar lahko ustvarijo v svojem življenju. Rezultati raziskave so pomembni in bi jih morali upoštevati tudi vsi programi, ki se ukvarjajo s preprečevanjem najstniških nosečnosti in so najpogosteje osredotočeni na promoviranje kontracepcijskih sredstev.
NOVO: več kot 4000 člankov in videovsebin v največji enciklopediji spolnosti!
Pred prvo menstruacijo dekle ne more zanositi, zato se prva menstruacija smatra za znak, da je dekle pripravljeno na otroka. Telesno, seveda. Takrat se v telesu zgodijo tudi številne hormonske spremembe, ki pripravljajo najstnike na to, da bodo nekoč postali starši.
Nepoznavanje ali nedostopnost kontracepcije je le dejavnik, ki vpliva na relativno visoko stopnjo najstniških nosečnosti. (jlp)
Varstvo drugih otrok lahko prepreči najstniške nosečnosti
Nasvet najstnikom, ki si želijo otrok je, da naj najprej poskusijo skrbeti za tuje otroke. Skrb za tujega otroka je dobra učna ura, ki lahko v grobem prikaže življenje z otrokom, a gotovo ne ponudi celotne slike. Največkrat pa ta izkušnja zadošča, da veliko najstnikov odvrne od poskusov, da bi imeli svoje otroke. Skrb za otroke je že od nekdaj neke vrste »pripravljalno« obdobje, ki je zelo potrebno, a žal v današnjem času zanemarjeno. V časih, ko so bile družine večje, so starejši otroci prevzemali skrb za mlajše člane družine. S podaljševanjem časa prve nosečnosti se povečujejo požnosti za preživetje otrok, saj je mati telesno zrela in bolj izkušna v skrbi za otroka.
Tovrstno učenje in »varovalo« so opazili tudi pri drugih vrstah socialnih bitij. Tudi, ko mlajši člani spolno dozorijo, skupina poskrbi, da ne pride do zanositve, preden samica ne izkusi skrbi za otroke drugih v skupini.
Najstnice velikokrat, kljub obljubam partnerjev, ostanejo same z otrokom. (jlp
Posledice na koncu največkrat nosijo najstnice same
Imeti otroka je lahko najlepša izkušnja v življenju, hkrati pa tudi najbolj naporna. Starševstvo pomeni predvsem prevzem velike odgovornosti. Otrok je povsem odvisen od staršev, zato postavi življenje staršev na glavo. Za najstnike to pomeni, da največkrat brez pomoči staršev ne gre. Najstniki se razidejo, kljub temu, da so sprva odločeni, da se bodo skupaj spopadali z nastalo situacijo. Rezultati opravljenih raziskav kažejo, da le 20 odstotkov očetov ostane z najstnicami, s katerimi so zanosili. Večina nasjtnic torej vzgaja svoje otroke kot samohranilka, ki je v veliki meri odvisna od pomoči svojih staršev. Razpad pa grozi tudi veliki večini tistih, ki se poročijo, ker želijo skupaj vzgajati otroka. Kljub temu, da je v dvoje lažje finančno, fizično in psihično skrbeti za otroka, je to tudi past. Velikokrat se v teh primerih zgodi, da ne ostanejo le pri enem otroku. Drugi otrok je ključnega pomena za najstniško mamico, saj jih veliko ne dokonča svoje izobrazbe ravno zaradi dveh ( ali več) otrok. Otrok je lahko tudi pozitivna motivacija.Resnici na ljubo je potrebno povedati tudi, da marsikatera najstnica uspe ravno zato, ker jo je otrok prisilil k razmišljanju o svojem življenju. Kljub temu priporočamo, da starši poskušajo občutek odgovornosti in lastne vrednosti svojim otrokom vcepiti že prej in na druge načine.
NOVO: več kot 4000 člankov in videovsebin v največji enciklopediji spolnosti!
