Mata Hari – striptizeta in femme fatale iz začetka 20. stoletja
Mata Hari je ena prvih modernih striptizet in femme fatale, ki še danes buri domišljijo.
Življenje Mata Hari je bilo res pestro, do danes je postala prava legenda.
Mata Hari je najbolj znana kot femme fatale, ki je bila usmrčena kot vohunka med prvo svetovno vojno, njeno življenje pa je bilo še bolj slikovito in burno kot nakazuje njen konec. Rodila se je kot Margaretha Geertruida Zelle v bogati družini na Nizozemskem leta 1876. V njenih najstniških letih je oče bankrotiral in družina je razpadla, preostanek otroštva je preživela pri sorodnikih.
Margaretha v Indoneziji
Pri osemnajstih Margaretha odgovori na ženitveni oglas v časopisu ter se poroči z vojaškim oficirjem, s katerim se preseli v nizozemsko kolonijo na Javi v Indoneziji. Njen zakon je vse prej kot srečen, saj se njen mož izkaže za nasilnega alkoholika, poleg Margarethe pa se poroči tudi z lokalno domorodko in ima drugo za konkubino. Margaretha se zateče k indonezijski kulturi in lokalnim plesom, ki jo očarajo. Možu rodi hčerko in sina, ki umre zaradi zastrupitve, leta kasneje tudi hčerka. Po prekinitvi zveze po borih šestih letih se vrne v Evropo, kjer po nekaj krajših postojankah nazadnje pristane v Parizu.
Mata Hari v Parizu
Rešena zakonskih spon, Mata Hari zaživi boemsko življenje kot eksotična plesalka, zahvaljujoč vse bolj priznanim nastopom. Uporabi umetniško ime Mata Hari, ki pomeni »sonce« v indonezijskem jeziku ter si izmisli preteklost hindujske princese z Jave. Ima izdelan plesni nastop, najbolj pa ostane gledalcem v spominu njen striptiz – del nastopa, kjer postopoma slači svoja eksotična oblačila, dokler ne ostane le v okrašenem modrčku in ornamentih v laseh in na rokah.
Modrčka skoraj nikoli ni odvrgla, saj je bila nezadovoljna s svojimi majhnimi prsmi. V takšni podobi je za vedno ovekovečena v številnih fotografijah iz tistega časa. S svojim nastopom je bila stalnica pariškega orientalskega muzeja Guimet, saj je očarala tako obiskovalce muzeja, kot tudi njegovega lastnika, ki se je kar ni mogel nagledati.
Čeprav je trdila, da so njeni plesi avtentični in so del hindujskega verovanja, so te trditve toliko resnične kot trditve, da je princesa z Jave. Takratna evropska fascinacija z eksotičnim vzhodom je bila precejšnja, pa tudi pravih strokovnjakov, ki bi lahko ovrgli njene trditve, ni bilo. Kljub vsem izmišljenim dejstvom pa je bila mojstrska plesalka in odrska umetnica. Svoj zanesen nastop in striptiz je končala leže na podu in zaigrala orgazem.
Mata Hari kot vohunka
Čas do prve svetovne vojne je Mata Hari preživela kot občasna plesalka, najrazličnejši moški ter nekatere ženske iz visokih krogov pa so uživali v njeni družbi in jo preživljali. S ponosom je opravljala tudi najstarejšo obrt na svetu, pri čemer je svoje usluge prodajala le najimenitnejšim oboževalcem. Vendar so ob izbruhu vojne njeni dolgovi začeli rasti in je morala nazaj na Nizozemsko, svojo rodno deželo. Toda Pariz jo je zasvojil, v času vojne je večkrat potovala v Francijo, kar je pripeljalo do obtožb o vohunjenju.
Podatki o njenem vohunjenju so nasprotujoči – sama je izjavila da je vohunka za Francoze, oni so trdili da je nemška vohunka. Leta 1917 je bila aretirana v Parizu ter po sojenju bila postavljena pred strelski vod. Kaj se je zgodilo ob njeni usmrtitvi danes ne more nihče potrditi, trači pa so najrazličnejši: poslala naj bi poljub strelskemu vodu ali celo odvrgla s sebe oblačila da bi zamotila strelce.
Mata Hari kot ena prvih Femme Fatale
Mata Hari je postala arhetip femme fatale – ženske, ki s svojimi čari ovije moške okoli prsta in jih izkoristi, kakor ji paše. Pojavila se je v nešteto filmih, po ocenah filmskih kritikov pa jo je najbolje upodobila druga femme fatale, Greta Garbo. Za vedno nam bo ostala v spominu po svojih fotografijah, v katerih je legendarna striptizeta oblečena le v modrček in okraske.
Novodobne zvezdnice se kultnem statusu Mata Hari verjetno ne bodo nikoli uspele približati, čeprav se za to močno trudijo - veliko tudi z lepotnimi operacijami, ki imajo lahko prav grozne posledice.
