Koliko je vredna devica?
Včasih so device veljale za utelešeno zlo, danes pa so iskano in zaželeno blago, ki se dobro prodaja.
Babilonci so device javno razdevičevali, Cerkev v srednjem veku jih je poveličala v svetnice, danes pa se nedolžnost prodaja kar na spletni dražbi. (jlp)
Babilonci in stari Perujci so se bali devic
V obdobju babilonskega imperija so verjeli, da so device divja in zla bitja, ki bodo med prvim spolnim odnosom ubile svojega moškega. Zato so morale device prestati poseben obred razdevičenja z leseno paličico falične oblike, ki so ga izvajale svečenice v hramu boginje ljubezni in vojne. Še nekaj stoletij kasneje so podoben obred izvajali v Peruju, a na javnih mestih pred množico radovednežev, čast opravljanja svete dolžnosti pa so imele matere devic. V tem obdobju device niso veljale za krepostne in čiste, marveč, prav nasprotno, za nadvse nevarna in zlobna bitja. Takšno stališče je bilo najbrž povezano z verovanjem v veliko pramater, žensko vseh žensk, ki je bila divje in hudobne narave in je imela grdo navado, da je ubila vsakega moškega, ki se ji je znašel na poti. Prepričani so bili, da vsaka devica nosi v sebi delček pramatere, ki je postal nenevaren edino tako, da so jo razdevičili. Ta čast pa nikakor ni smela doleteti njenega bodočega moža, saj so se bali, da bi ga mladenka zaradi svoje zle narave utegnila ubiti.
Cerkev v srednjem veku poveličala devištvo
V srednjem veku je spolni odnos postal nekaj umazanega in sramotnega, edini namen seksa pa je postalo razmnoževanje. Seks pred poroko brez reprodukcijskega namena je postal smrtni greh, devištvo pa simbol čistosti in nedolžnosti. Zaradi negativnega odnosa Cerkve do seksa je bilo devištvo poveličevano, razdevičena dekleta pa so obsojali in jih pojmovali za umazana bitja, ki jih velja izobčiti. V poznem srednjem veku so se domislili tudi duhovite priprave s pomenljivim imenom deviški pas.
Hlinjenje devištva
Časi so se spreminjali, toda stališča do razdevičenja so tudi po srednjem veku ostala nespremenjena. V 19. stoletju so bile javne hiše v Veliki Britaniji polne devic, saj je seks z njimi veljal za še posebno velik užitek. Lastniki bordelov so potovali po vseh britanskih otokih v iskanju deklet, za katerimi je vladalo največje povpraševanje. Tudi zato se je takrat razmahnila spretnost hlinjenja devištva. Izkušene prijateljice noči so rjuhe skrivaj škropile z živalsko krvjo, v vagino vstavljale drobne koščke spužve, prepojene s krvjo, med tajskimi prostitutkami pa so še danes popularne kroglice z golobjo krvjo. Najnovejši trend je kirurški poseg, pri katerem se raztrgano deviško kožico enostavno zašije nazaj.
Britney Spears, najslavnejša devica po devici Mariji, je svoje oboževalce dolgo vlekla za nos. (jlp)
Devištvo kot del pop kulture
Vpliv cerkvih pridiganj dandanes ni več tako močan, a pomen devištva in spolne vzdržnosti pred poroko se pogosto poudarja v najstniških revijah, holivudskih filmih in drugih oblikah popularne kulture, ki krojijo spolno zavest predvsem mlajše populacije. Spomnimo se le nekdanje manekenke in igralke Brooke Shields, ki je o svojem devištvu napisala celo knjigo, in ameriške pop princese Britney Spears, ki je še po dvajsetem letu trdila, da je devica, ki svoj cvet hrani za poročno noč, nedavno pa je njena lastna mati razkrila, da je bila ob devištvo že pri štirinajstih.
V kapitalizmu ima vse svojo ceno
V kapitalističnih časih niso redka podjetna in domiselna dekleta, ki bi s svojim devištvom rade tudi nekaj malega zaslužile. Leta 2005 je svoje devištvo prodajala perujska manekenka, pa si je potem premislila, čeprav je najvišji ponudnik ponujal 1,5 milijona dolarjev. Udeleženka letošnjega italijanskega Big Brotherja, manekenka Raffella Fico, svojo nedolžnost prodaja za milijon evrov, dvaindvajsetletnica pod psevdonimom Natalie Dylan iz San Diega, pa je svoje devištvo dala kar na dražbo. Zadnja ponudba je malo manj kot tri milijone evrov, a Natalie s tem še ni zadovoljna.
