Kako je spodnje perilo postalo - erotično perilo
Skrivnostna moč ženskega erotičnega perila že več kot stoletje buri domišljijo moških in vzbuja zavist marsikatere ženske. Ampak, kako se je vse skupaj začelo?
Erotično perilo je eno izmed najlepših daril, ki jih moški lahko pokloni ženski. (PhotoXpress)
Začetki striptiza v Moulin Rougeu
O moči, ki jo premore erotično perilo, se je svet prepričal že davnega leta 1893. V znamenitem pariškem zabavišču Moulin Rouge, kamor so zahajali tedanji intelektualci, umetniki in vsi drugi užitkarji, so nekega dne priredili za tiste čase zelo posebno predstavo. Ko se je vzdušje bližalo vrhuncu, je plesalka z imenom Monique ob nepopisnem navdušenju moškega dela občinstva zmetala s sebe vso obleko. Pri tem je obstala zgolj v bleščeče belem erotičnem perilu, ki je več razkrivalo kot skrivalo. Medtem ko možje niso mogli skriti navdušenja, so njihove spremljevalke zardelih obrazov negodovale nad predrzno plesalko. Kljub zavistnim ženskim pogledom je bilo obema spoloma kaj hitro jasno, kakšno moč skriva do tedaj zapostavljeno in prikrito spodnje perilo. Plesna novost je razburila tudi organe pregona, ki so Monique, ogrnjeno le v prt z najbližje mize, odgnali do sodnika. Slednji je njeno točko označil za pregrešno, jo oglobil s sto franki in odredil pridržanje. Na srečo je s tem močno razburil njene oboževalce, ki so združeno zahtevali njeno izpustitev. Vse skupaj je preraslo v nemire, ki so zajeli pariško latinsko četrt in uboga Monique je bila čez dva dni izpuščena. Od takrat dalje oblasti niso več preganjale erotičnega perila, ki je že naslednjo leto prevzelo glavno vlogo na gledaliških odrih francoske prestolnice. Scene slačenja so postajale vse daljše, dolžina perila pa se je vztrajno krajšala. Dolge gate so zamenjale oprijete hlačke, ki so čedalje bolj poudarjale zapeljive zadnjice, nogavice so dobile podvezice, belo barvo pa so začele zamenjevati živahnejše – še zlasti rdeča. Monique je nehote odkrila striptiz, umetnost slačenja in zapeljevanja, ki še danes razvnema moško domišljijo.
Ne razmišljajte toliko, kaj boste oblekli, razmišljajte raje, kaj boste slekli. (PhotoXpress)
Bikinke – atomska bomba v svetu mode
Žensko erotično perilo je tako prestopilo mejo prepovedanega in postalo predmet oboževanja številnih žensk in moških po vsem svetu. Prodaja je vztrajno rasla, trgovci in izdelovalci pa so si meli roke nad bajnimi zaslužki. Dobrih petdeset let kasneje, julija 1946, le štiri dni za eksplozijo ameriške atomske bombe, je svet zadelo drugič. Plesalka Micheline Bernardi je na nepozabni pariški modni revija prva oblekla dvodelne kopalke. Dogodek je dvignil prav toliko prahu kot eksplozija atomske bombe na atolu Bikini sredi Tihega oceana. Ker je svetovni tisk obe novici objavil praktično istočasno, se je kopalnega kostuma oprijel vzdevek bikini. Kopalke so dobile svoje ime, Micheline pa več kot 50.000 pisem oboževalcev.
Moderni materiali in oblike
Slabih petdeset let pozneje so modni oblikovalci sklenili, da stkejo univerzalno erotično perilo in dokončno zabrišejo mejo med spodnjim perilom in kopalkami. Pri tem so se odločili zabrisati tudi mejo med spodnjim perilom in vrhnjimi deli oblačil. Nastalo je intimno perilo, ki ga ženske lahko nosijo tako v službi kot v domači spalnici. Modni kreatorji so izhajali iz dejstva, da mora intimno perilo žensko ravno prav razgaliti, še vedno pa mora biti iz kvalitetnih materialov in udobno za nošenje. Novosti v tehnologiji in s tem novi materiali so diskretno podpirali obline in dajale ženskemu telesu še zapeljivejši videz. Največ zaslug za to imata nylon, sintetično vlakno, ki so ga izumili že leta 1927, in lycra. Slavne najlonke so obline še tako povprečne noge povzdignile v seksualni objekt. Erotično perilo je znova in znova rušilo tabuje in prestopalo meje prepovedanega. Monotone barve so zamenjale živahnejše, pojavili so se novi vzorci in novi materiali. Kljub številnim spremembam pa moč in namen ostajata ista - izpostaviti lastno telo in se ob tem dobro počutiti. Smisel erotičnega perila namreč ni v tem, da bi ženske v njem izgledale kot manekenke, ampak da bi se v njem tako počutile.
