Zakaj vas ljubezen boli?
Vam ljubezen velikokrat predstavlja vir bolečine in nezadovoljstva? Zakaj lahko ljubezen tako boli?
V ljubezni ni vedno vse postlano z rožicami. (jlp)
Ljubezen je lahko nekaj najlepšega na svetu. Večina ljudi želi ljubiti in biti ljubljen, kljub temu, da lahko ljubezen prinese tudi bolečino. Boleča je lahko želja po ljubezni, boleča je lahko neuslišana ali enostranska ljubezen, boleč je nenazadnje tudi konec ljubezni. Nekateri ljudje čutijo bolečino tudi ko so ljubljeni.
Strah in posledično bolečina je največkrat posledica lastnih občutkov manjvrednosti. (jlp)
Ljubezen boli zaradi strahu
Bolečina, ki jo povezujemo z ljubeznijo največkrat izvira iz strahu, saj nas ne boli sama ljubezen, ampak je strah tisti, ki nam povzroča preglavice. Strah, ki je tesno povezan z ljubezenskimi bolečinami je strah pred morebitno zavrnitvijo, torej strah, da nas partner ne bi sprejel take, kot smo. Takoj, ko se zaljubimo in odpremo prostor ljubezni, spustimo hkrati noter tudi strah pred izgubo te dragocene vezi. Izvor ljubezenskih bolečin in strahu so največkrat lastni občutki nezadostnosti. Če se želimo v ljubezni resnično prepustiti, je pomembno, da ugotovimo, zakaj se bojimo in kako se uspešno znebiti teh strahov, ki nam preprečujejo, da bi v polnosti zaživeli sproščeno ljubezen, brez strahu.
Odvisnost naše sreče od prisotnosti partnerja je lahko prav tako boleča in ne prinaša zadovoljstva. (jlp)
Ljubezen boli zaradi čustvene “prtljage”
Strah in bolečina sta redna spremljevalca življenja. Nič ni narobe, če nas kdaj boli ali nas je česa strah. Seveda pa je drugače, če bolečina in strah obvladujejo naše življenje tudi takrat, ko za to navidez ni razloga. Razlog je dostikrat čustvena prtljaga, ki jo nosimo s seboj. Čustvena prtljaga so dvomi, strahovi, zavrnitve, ki smo jih doživeli v življenju, zlorabljeno zaupanje, jeza, ljubosumje, zavist… skratka vse, kar smo doživeli nosimo s seboj iz razmerja v razmerje. Zaradi tovrstnih preteklih izkušenj se nemalokrat branimo že kar preventivno in si ne dovolimo doživeti ljubezni, ki se nam ponuja, ker nas je strah ponovne bolečine. S tem, ko dušimo razcvet ljubezni in potencialne sreče, ki si jo želimo, si seveda povzročamo nepotrebno bolečino.
Ko smo v ljubezni sproščeni, jo lahko dajemo in sprejemamo in ni boleča. (jlp)
Zaključimo eno zgodbo, preden začnemo drugo
Ko smo prestrašeni ali gojimo jezo iz preteklosti ne moremo v polnosti uživati v ljubezni. Včasih je strah povsem odveč, mi pa ga še vedno gojimo in ga ne želimo izpustiti. Če se v odnos spuščamo ko se ne počutimo preveč samozavestno, bo ljubezen verjetno še bolj boleča, saj bo strah pred izgubo še večji. Misel na morebitno izgubo bo bolj boleča, saj se ne počutimo dovolj dragoceni, da bi uspeli obdržati ljubezen. Seveda je učinek pretiranega strahu povsem obraten. Če je bilo naše življenje pred začetkom zveze pusto in je partner zapolnil praznino, smo od njega precej odvisni, saj si ne želimo nazaj tiste praznine. Tako smo že na začetku odvisni od partnerjeve prisotnosti v našem življenju in je lahko na nek način boleče cel čas.
Znebite se strahu in bolečine
Šele, ko same sebe sprejmemo takšne kot smo lahko začnemo sproščeno živeti in tudi ljubiti. Strahov in bolečine se ne moremo nikoli povsem znebiti in po tem niti ni potrebe. Dovolj je, da se zavedamo, kdaj je strah upravičen in kdaj povsem odveč.
