Zakaj moški osvajamo, ženske pa izbirajo?

21.07.2009 | Jure Pestar

Menda nam je vse to namenila narava. Ne spreglejte razlage!


Odgovor na vprašanje spolne selekcije se skriva v procesu evolucije. (jlp)

Odgovor na vprašanje spolne selekcije se skriva v procesu evolucije. (jlp)

Pomoč evolucijskih spoznanj

Noben del človeške psihologije ni tesneje povezan s procesom evolucije kot naša spolnost. Reprodukcija je jedro evolucije, spolnost pa je z njo neposredno povezana, zato je vpliv evolucijskih procesov na naše dojemanje spolnosti nedvomen. Skozi zgodovino so se moški in ženske na področju spolnosti in reprodukcije srečevali z različnimi problemi, ki so potrebovali različne prilagoditve, to pa se v veliki meri odraža tudi v današnjem modernem človeku. Spoznanja evolucijske znanosti nam torej lahko pomagajo razumeti spolnost in razložiti številne razlike v dojemanju spolnosti glede na spol.

Naravna selekcija ne razloži vsega

Charles Darwin je že dolgo tega ugotovil, da je naravna selekcija, to je ponavljajoča se reprodukcija živali in ljudi z najprimernejšimi lastnostmi za preživetje, temelj evolucijskega procesa. Vseeno pa Darwin sprva ni znal razložiti, zakaj imajo nekateri samci velike kričeče pisane košate repe ali težka in okorna rogovja, ki vsekakor niso pripomogla k preživetju, samice pa so ponavadi bolj enolične, dolgočasne in manjše. Če sta se oba spola soočala z istimi problemi preživetja, kako so se lahko v procesu naravne selekcije razvile takšne razlike med spoloma? Zato je teorijo naravne selekcije podprl s teorijo spolne selekcije, po kateri imajo več možnosti za reprodukcijo posamezniki s tistimi lastnostmi, ki jim omogočajo konkurenčno prednost v tekmovanju za naklonjenost nasprotnega spola. Pa naj bo to pavov rep, jelenovo rogovje ali pa človekova debela denarnica oziroma smisel za humor.


Charles Darwin je poznal vse odgovore. (jlp)

Charles Darwin je poznal vse odgovore. (jlp)

Samice izbirajo!

A zakaj so ponavadi samice tiste, ki izbirajo, samci pa se moramo med seboj boriti za njihovo pozornost? To nam pomaga razumeti Thriverjeva teorija roditeljskega oziroma starševskega vložka, ki pravi, da ima pravico izbire tisti, ki v spočetje, donošenje in vzgojo potomcev investira več časa, energije in napora. Precej večje rivalstvo med samci je prisotno pri tistih živalskih vrstah, kjer je starševstvo večinoma v domeni samice. Ljudje spadamo med dvostarševske živalske vrste, kjer oba spola investirata v potomstvo, sta selektivna pri izbiri partnerja in intenzivno tekmujeta znotraj svojega spola za zaželene osebke nasprotnega spola. Ker pa je roditeljski vložek matere skoraj brez izjeme večji od očetovega, imajo ženske pravico izbire, moškim pa ostane nogomet in šopirjenje z dragimi avtomobili.



Ocena 4.31 (10 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA