Kako vzpostaviti dober odnos s partnerjevimi otroki?

26.01.2011 | Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok

Ste v razmerju s partnerjem, ki ima otroke iz prejšne zveze - kako vzpostaviti dober odnos z njimi?

 

 

sestavljena družina

V Sloveniji je vse več sestavljenih družin (Photoxpress)

 

Novo gnezdo s tujimi otroki

Dandanes se sodobne družine soočajo z različnimi oblikami sobivanja. Glede na statistične ugotovitve, da se mnogo zakonov v Sloveniji razveže, ne čudi podatek, da je čedalje več tako imenovanih sestavljenih družin. Vsaka tovrstna tematika je zelo občutljiva in vredna velike pozornosti, saj se o tem ne govori ali ne piše prav veliko.

Novo gnezdo s tujimi otroki, tako nekako bi lahko preprosteje definirali pojem sestavljenih družin. Namreč, ko se starši razvežejo, ostanejo otroci pri enem od staršev, pogosto pri materah. Življenje gre naprej in tako se sčasoma zgodi, da se ločena mama ali oče znajdeta v novi vezi.

Tako sestavljena družina se sooča z velikimi težavami. Potrebno je res veliko prilagajanja in razumevanja, da se vzpostavi določen red, ki se ga morajo držati vsi člani družine ter da se nihče v tej novi, sestavljeni družini ne počuti odrinjenega ali pozabljenega. Treba se je zavedati, da so otroci zelo dojemljivi za vsako spremembo v obnašanju svojega starša, obenem pa morajo balansirati med »novim« staršem in njegovimi otroci. Nekoliko lažje je, če so otroci novega para po starosti približno enake starosti, saj tako lažje in hitreje najdejo skupne interese, igre, lahko si bolj učinkovito pomagajo pri šolskih nalogah in skupnem preživljanju prostega časa.

Pri svojem delu sodelujem s družinami, ki se soočajo s problemi, ki jih partnerja nista pričakovala. V grobem so tri vrste sestavljenih družin:

  1. Mama pripelje svojega otroka ali otroke v novo »gnezdo« + novi oče, ki svojega otroka običajno obiskuje saj je ostal pri bivši ženi ali partnerici ter le občasno tvori del nove družine, nova partnerja pa nimata svojih otrok

  2. En partner nima svojega otroka, drugi ga ima in se odločita za skupnega otroka

  3. En partner nima svojega otroka, drugi ga ima in nimata skupnih otrok

Velik in realen problem nastane pri vzgojnem principu in s tem se soočajo in bolj ali manj uspešno rešujejo vse sestavljene družine – kako in kdaj se lahko »novi« starš samostojno odloča kakšne vzgojne tehnike in metode bo uporabil pri otroku, ki ni njegov/njen.

 

Ko otrok ne sprejema novega starša

Primer: mama in nova partnerka ima hči iz prvega zakona ter se poroči z moškim, s katerim imata skupnega otroka. Hči s svojim vedenjem kaže, da ni sprejela novega »očija« in da ga ne uboga in se ne ravna po njegovih prošnjah ali navodilih. Seveda v svojem uporu vedno znova trdi, da je njen oči boljši, lepši, pametnejši in tudi grozi, da se bo kar preselila k njemu, četudi ni pogojev za to. Potrebna je velika mera potrpljenja in razumevanja partnerjev, da zmorejo in želijo stvari postaviti na svoje mesto. Če se oba partnerja ne dogovorita, kako bosta skupaj vzgojno nastopila do deklice, bo sledilo stopnjevanje neprimernega vedenja ter vedno večje ignoriranje »novega starša«. V takšnih primerih je priporočljivo, da se partnerja dogovorita ter tudi otroku sporočita, da sta oba enako pristojna za vzgojo. Tako otrok nima prostora za manipulacijo in če je vzgoja enako vzpodbudno ljubeča z obeh strani ter konsistentna, se bo deklica sčasoma nehala boriti za svoj prostor v novi družini, ker ji bo pokazano, da ji nikoli ni bil odvzet.

Namreč, vse prepogosto se v sestavljenih družinah dogaja, da postane starš otroka zelo zaščitniški in ne dovoli partnerju, ki je »nov«, da karkoli reče ali vzgojno deluje do otroka partnerja, kar pa posledično pelje v nerazumevanje in konflikte med samima partnerjema, ki nista razčistila s svojimi vlogami v novi družini.

Takšno delovanje lahko začne ogrožati vse člane nove skupnosti, zato vedno priporočam, da se res temeljito pogovorite med seboj in z vsemi otroci v novem gnezdu. Na transparenten in konstruktiven način boste vnaprej postavili nova pravila ter dogovore, ki naj se jih popolnoma vsi tudi držite. Vsekakor je potrebno veliko ljubezni in truda, da začne takšno novo gnezdo kvalitetno funkcionirati, vendar se vse obrestuje. Pa ne pozabimo tudi na strpnost in toleranco, ki je nujno potrebna sestavina novega gnezda. Splača se!


V primeru, da se vam porajajo vprašanja, smo vam na voljo v naši Svetovalnici, kjer strokovnjakinja za partnerske odnose Melita Kuhar Pucko svetuje k bolj kakovostnemu skupnemu življenju in k bolj radostni spolnosti. Vsa svoja vprašanja lahko pošljete po elektronski pošti.

 


Tagi


Ocena 3.50 (2 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA