Kamor gre tudi cesar peš

21.07.2008 | Piše Max Modic

Kratka zgodovina zahodne civilizacije in njene higiene.

 


jlp - Toaletni prostori so danes nekaj samoumevnega

 

Toaletni prostori, ki jih med vsakodnevnim sporazumevanjem nagovarjamo bodisi z nelagodjem bodisi s posmehom, se z današnjega gledišča zdijo nekaj samoumevnega. Ko nas pritisne, gremo in spraznimo mehur ali čreva ter potegnemo vodo. V zgodovinskem kontekstu pa stvari niso tako preproste, piše Julie L. Horan, avtorica knjige Sitting Pretty – An Uninhibited History of the Toilet, ki opozarja, da se zgodovina civilizacije ni začela ob zori prve pisane besede, marveč s prvim urejenim sekretom, pri čemer zahodna civilizacija krepko zaostaja. Prvi približki zasebnih prostorov s točno določeno namembnostjo so se namreč pojavili v Mezopotamiji leta 3000 pred našim štetjem.

 


jlp - Etruščani so ustvarili enega najbolj dovršenih kanalizacijskih sistemov antične dobe

 

Stari Egipčani in Grki na tem področju niso prinesli omembe vrednih izboljšav, šele Etruščani so na ozemlju današnje Italije v sedmem stoletju pred Kristusom ugotovili, da pospravljanje človeških odpadkov spada med prednostne naloge civilizirane družbe. Pod vladavino kralja Tarkvinija Superbusa je tako nastal eden najbolj dovršenih kanalizacijskih sistemov antične dobe. Okej, Rimljani so stranišča poznali, a privoščili so si jih lahko le premožni sloji, plebsu pa so bile na voljo latrine, poslikane s podobami božanstev (kar naj bi odganjalo potencialne mazače) in opremljene s spužvami za brisanje riti, po katerih je običajno posegalo več uporabnikov zaporedoma. Neki gladiator germanskega rodu, ki ni hotel, da bi ga v Koloseju raztrgale zveri, naj bi z eno od takih spužv naredil samomor. Zatlačil si jo je v grlo in se zadušil.

 


jlp - Stranišče, kot ga poznamo danes

 

Do srednjega veka in še dlje se je nato v glavnem sralo po ulicah, kamor se je stekal tudi drek iz provizoričnih stranišč grajske gospode, od tam pa ga je dež odplaknil v bližnjo reko, če jo je bog dal, ali pa so ga po potrebi zmetali čez mestno obzidje. Z masovno uporabo nočnih posod se razmere do sredine 19. stoletja niso kaj prida izboljšale, saj so vrli meščani vsebino kahel po hitrem postopku praznili kar skozi okno in pri tem v opozorilo mimoidočim vpili (ali pa tudi ne): »Gardez l'eau!« (Pozor, voda!), kar je mutiralo v loo, angleški slengovski izraz za sekret, ta pa v oznako 00, ki jo dobro poznamo tudi v naših krajih. WC, angleška kratica za water closet oziroma stanišče z vodnim splakovanjem, se je začela uveljavljati šele konec 19. stoletja, z inovacijami Georgea Jenningsa, Thomasa Twyforda in Thomasa Crapperja, »treh mušketirjev straniščnega dizajna«, ki so dorekli sodobno podobo stranišča, straniščne školjke in kotlička na poteg, s katerim diskretno in učinkovito odplaknemo smrdljivi kupček. Da so se mušketirji dobro odrezali, priča tudi dejstvo, da je priimek slednjega, se pravi crapper, v angleškem jeziku postal nižje pogovorni sinonim za stranišče.                                 

 


Tagi


Ocena 3.75 (4 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA