Kdo so pravzaprav fatalke?
Fatalnost ima dandanes pozitiven predznak - kljub temu, da gre v resnici za sicer pregrešno lepe, a smrtonosne ženske.
Fatalka moškega najprej popolnoma obnori s svojimi čari, nato pa ga odvrže kot navadno smet.
Ko govorimo o fatalkah, ne moremo mimo legendarnih filmskih zvezdnic, pa četudi so prave fatalke obstajale že v rimski mitologiji. Ne glede na naše dojemanje fatalne ženske, pa gre za osebo, ki moškega najprej zasužnji s svojimi čari, nato pa ga čustveno in tudi premoženjsko popolnoma uniči ter zavrže kot navadno smet.
Izvor izraza femme fatale
Gre za francosko besedo, ki v dobesednem prevodu pomeni smrtonosno žensko, v pravem in smiselnem pa seveda usodno žensko. Zanimivo je dejstvo, da je oznaka postala zelo popularna zaradi ameriških filmov noir, ki so jih snemali v štiridesetih in petdesetih letih prejšnjega stoletja, izmislili pa so si jo Francozi. Ali kot je zapisal nek filmski kritik: »Fatalka je ženska s kamnitim srcem pod kombinežo iz črne svile, se pravi, ženska uničevalka moških.« In prav to je bistvo fatalne ženske. Da vse svoje čare poudari le s telesom, no ja, s karizmo, skrije svoj pravi karakter, obnori moškega, od njega pobere tisto, kar si je želel in ga potem zavrže kot navadno smet. Moški je tako obseden z njeno lepoto in seksualnimi čari, da bi zanjo naredil čisto vse.
Fatalka je smrtonosna ženska.
Prve fatalne ženske
Če smo malce navihani, lahko za prvo fatalko proglasimo že Evo iz Raja, ki je očarala Adama in ga spravila v prvinski greh. Prav tako ne moremo mimo Helene Trojanske, zaradi katere se je začela celo vojna. Jasno, rekli so ji Lepa Helena. Pa seveda mimo znamenite kraljice Kleopatre, za katero je norel ves svet. Tudi zavoljo njene visoke inteligence bojda. Če boste brali Biblijo, vam ne sme uiti Delilah, ki je zapeljala pogumnega Samsona. Če se spoznate na sumerske boginje, pa ste gotovo že slišali za Ishtar, prvo prostitutko in poosebitev seksa ter greha, ki pa jo je v legendarnem Epu o Gulgamešu glavni junak vendarle zavrnil, saj se je zavedal kako končajo njeni moški. V grški mitologiji je bila glavna fatalka seveda prekrasna Afrodita. Vse so bile lepe, vizualno dovršene, vsem so moški nasedli brez razmisleka, vse so zaradi svojega čara delovale pogubno na moški spol. Jasno, Samson je zaradi Delilah celo oslepel. Cel kup fatalk boste seveda zelo zgodaj našli tudi v svetovni literaturi in poeziji, kjer med drugim nastopajo tudi kot vampirke. Zelo zloglasna je bila recimo Matilda, junakinja gotskega romana The Monk iz konca sedemnajstega stoletja, njeno ime pa v slovenskem jeziku seveda ponazarja smrt. Zelo nazorno torej, saj so mnogi moški zavoljo fatalk končali tudi pod rušo.
Egipčanska kraljica Kleopatra je bila ena najbolj znanih starodavnih fatalk.
Fatalke na filmu
Če ste videli film Zora, ki ga je že leta 1927 posnel znameniti Murnau, potem se gotovo spomnite ribiča, ki ga zapelje ena takšnih fatalk. Tako močno, da je zanjo pripravljen ubiti celo ženo. Nekaj podobnega se je zgodilo recimo tudi v filmu Poštar zvoni samo dvakrat, kjer je fatalka, ki jo je v originalni verziji igrala Lana Tuner, svojega ljubimca prepričala v umor svojega moža. Zanimiva je tudi ugotovitev, da fatalna ženska na moškega ne vpliva samo v smislu svojih čarov, marveč tudi glede spremembe njegovega karakterja, saj se zanjo iz vzornega zakonskega moža spremeni celo v morilca.
Prva filmska fatalka Theda Bara danes morda izgleda malce smešno.
Če govorimo o filmskih fatalkah, ne moremo mimo začetnic tako imenovanih seksualno drznih igralk, ki so se pojavile že v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Recimo skrivnostna Theda Bara, ki je svoj prvi »fatalni« filmček posnela celo že leta 1915. Takrat so za takšne ženske resda uporabljali še izraz vamp ženska, toda to so bili brez dvoma prvi zametki kasnejše fatalne ženske. Bari se je zelo kmalu priključila nič manj usodna Pola Negri, kasneje pa so ju več kot uspešno nadgradile še prej omenjena Lana Turner v Poštarju, Gene Tierney v Leave Her to Heaven, Mary Astor v malteškem sokolu, Rita Hayworth v Gildi in recimo Barbara Stanwyck v Dvojni prevari.Vse te filmske junakinje, vse te filmske fatalke, so tako ali drugače obnorele glavne moške like, jim do konca zmešale glavo in jih na koncu skušale tudi uničiti.
Tudi moderni čas ima fatalne ženske
Resda moderne fatalke niso več tako usodne in zapeljive kot te, ki smo jih omenili zgoraj, toda če ste videli filme Telesna strast, Prvinski nagon in recimo The Last Seduction, potem zelo dobro veste, da so fatalne ženske na filmu še vedno močno prisotne. V Telesni strasti je glavni junak William Hurt za fatalno Kathleen Turner celo razbil steklena balkonska vrata, da je lahko prišel do njenega mednožja, v Prvinskem nagonu pa je detektiv Michael Douglas zaradi čarov fatalke Sharon Stone celo pozabil na možnost, da je morda prav ona morilka.
Saj res, kaj pa slovenske fatalke? Na izboru za naj slovensko fatalko jih žal ne boste našli, na filmu pa se jih najde kar nekaj. Seveda v dobrih starih črnobelih klasikah, kjer so fatalke pravzaprav najbol očarljive in zares fatalne.
###SCROLLER###
