EKSKLUZIVNO: Vse o ženskih genitalnih pirsingih
O vsem kar morate nujno vedeti o ženskih genitalnih piercingih, si lahko preberete v novem obsežnem članku Elayne Angel!
Ženski genitalni pirsingi - majhna kovinska skrivnost marsikaterega dekleta. (Photoxpress)
Anatomija
Ženske genitalije so lahko oblikovane zelo različno, zato ne more vsaka ženska imeti vsakega genitalnega pirsinga. Ženske, ki imajo male notranje sramne ustnice, si lahko privoščijo samo pirsing na zunanjih sramnih ustnicah. Večina žensk nima prave oblike za t.i. 'triangle' pirsing (več o tem pirsingu v prihodnjem članku) in za horizontalni pirsing prepucija klitorisa (pirsing skozi kožo, ki prekriva klitoris). Ljudje smo različni, zato je vedno treba upoštevati nasvet strokovnjaka. Če vam ta reče, da določen pirsing za vas ni primeren zaradi vaše oblike genitalij, tega ne smete vzeti osebno.
Hribčki in doline
Ta preprosta terminologija nam pomaga določiti ter prediskutirati dve osnovni obliki ženskih genitalij. Ti dve strukturi bi lahko opisali kot dolino (pogreznjena struktura) in kot hribček (izbočena struktura). Če imate strukturo doline, to pomeni, da so vaše zunanje sramne ustnice višje kot kožica, ki prekriva klitoris (prepucij). Imate torej vertikalno obliko in zato vam horizontalni pirsingi ne bi odgovarjali; nakit bi se premaknil in zvijal vsakič, ko bi skupaj stisnili noge. Za horizontalni pircing nimate dovolj kožnega tkiva na prepuciju ali pa imate preveč tkiva na zunanjih sramnih ustnicah, kar bi bilo nakitu v horizontalnemu pirsing v napoto.
Če pa imate strukturo hriba, potem imate dovolj kožnega tkiva, ki prekriva klitoris, nivo kožice pa je višji od zunanjih sramnih ustnic. V tem primeru ste boljša kandidatka za horizontalne pirsinge, vendar pa je to odvisno tudi od lege vašega prepucija. Čeprav je za ženske s hribovito obliko genitalij veliko bolj primeren horizontalen pirsing kot za tiste z dolinasto, se nekatere vseeno rajši odločijo za vertikalno namestitev ali pa kar za obe.
VCH pirsing zgoraj in fourchette pirsing spodaj (foto: Jennifer Klapecki v The Piercing Bible)
Preobčutljivost, občutenje ter izguba občutka
Veliko ljudi mi postavlja podobna vprašanja na isto temo, zato bi rada nanje odgovorila čim prej. Če se vam zdi, da je vaš genitalni pirsing preveč intenziven, lahko nakit zamenjate za drugo velikost ali pa se odločite za drugačen stil. Problem se ne pojavlja pogosto, če pa se še vedno ne počutite prijetno, lahko nakit tudi odstranite, kar nima nobenih stalnih posledic na vaše občutenje.
Prvih nekaj dni po prebadanju se pogosto pojavi preobčutljivost na mestu prebadanja. Ko se začne proces celjenja in ko se telo navadi konstantnih dražljajev nakita, se preobčutljivi živčni končiči umirijo, ponavadi v prvem tednu. Genitalni pirsingi ne ponujajo permanentnih dražljajev, čeprav bi si mnogi to želeli. Ne glede na postavitev pirsinga ni nobene skrbi – ali upanja - da bi postali človeški stroj za proizvajanje zaporednih orgazmov.
Prijetni občutki pa se pojavijo vsakič, ko se pirisnga na genitalijah ali na bradavicah dotaknemo oz. se z njim igramo, ne glede na to ali je nov ali zaceljen. Veliko strank mi pove, da se je njihov libido povečal vsaj za nekaj časa, medtem ko nekateri poročajo o občutnem izboljšanju njihove spolnosti.
Pri pravilno nameščenih pirsingih ni nobene fiziološke podlage za trajne poškodbe občutenja. Pojavljajo se govorice, da pirsingi (vključno z tistimi v prsnih bradavicah in na genitalijah) povzročijo zmanjšane občutke na območju prebadanja. Isto vprašanje mi je postavila neka zaskrbljena stranka, nepoučena o prebadanju: ''Ali bo dve leti po prebadanju moja bradavica izgubila vso občutljivost, kot mi je to povedal prijatelj?''. Urbanih mitov je polno, vendar pa ni nobenega empiričnega dokaza, da stalna prisotnost nakita zmanjša občutke s katerimi je oseba naravno obdarjena.
Ženske z genitalnim pirsingom včasih poročajo o zmanjšanih občutkih na območju prebadanja. To lahko pripišemo povečanemu zaznavanju takoj po prebadanju, nato pa se občutki normalizirajo, kar pomeni, da se je pirsing lepo namestil, in da se je oseba nanj navadila. Seveda so dražjaji močnejši, ko je telo v fazi prilagajanja na pirsing, potem pa se dražljaji zmanjšajo. Podobnih skrbi pri moških genitalnih pirsingih ponavadi ni, saj so živčni končiči razporejeni na večjem območju.
Pirsing, ki se mu bom posvetila v nadaljevanju, je bolj popularen kot vsi drugi skupaj, zato ga bom kot prvega tudi podrobneje opisala: VCH (ang ).
Vertikalni pirsing prepucija klitorisa (VCH)
Čas celjenja : 4 do 8 tednov
Začetni stil nakita: Ukrivljen ali raven paličast nakit ali obroček
Začetna debelina nakita: 1,6mm ali 2mm, največ 2,4mm
Začetna dolžina nakita: Med 10mm in 12mm
Vertikalni pirsing prepucija klitorisa (VCH) je zelo popularen, saj združuje funkcionalnost in estetski učinek. Ženske vseh vrst, od študentk do upokojenk, ki so ostale doma s praznim gnezdom, se odločajo za VCH pirsinge. Pirsingi niso primerni le za alternativne posameznice. Mnogo žensk, ki sicer nimajo nobenega drugega pirsinga, pod hlačkami skriva VCH. Ta pirsing je primeren za vsako, ki si želi na ta način raziskovati nova področja erotičnih občutkov, in je seveda anatomsko primerno grajena. Občutek je osvobajajoč in vzburjajoč obenem, kot tudi privlačen in navdihujoč. Bolečina vboda mine v trenutku, čas celjenja pa je nizka cena za vse užitke, ki vam jih pirsing prinese.
Pirser z vatirano palčko preveri, ali je prepucij primeren za VCH pirsing. (foto: Elayne Angel)
Dr. Vaughn Millner in njegovi sodelavci na Univerzi Južne Alabame so izvedli raziskavo o VCH genitalnih pirsingih. Rezultati so jih privedli do sledeče izjave: ''V tej izjemni študiji smo identificirali pozitivno povezavo med VCH pirsingom in poželenjem, pogostostjo spolnega odnosa in vzburjenja.'' Te vzpodbudne ugotovitve so bile objavljene v prestižnem (in konservativnem) American Journal of Obstetrics and Gynecology.ii (Ameriški časopis za porodničarstvo in ginekologijo)
VCH pirsing: Umestitev in izbira nakita
VCH – vertikalni pirsing prepucija klitorisa - je najbolj popularna oblika ženskega genitalnega pirsinga iz večih razlogov. Kot opisuje ime, je pirsing nameščen v isti smeri kot so oblikovane ženske genitalije, zato nakit lagodno počiva med nogami in ne povzroča neugodja ali draženja. Približno 90 procentov žensk ima tako obliko prepucija (zaščitna guba kože nad ščegetavčkom), ki omogoča udoben in stimulativen pirsing.
Prepucij je ponavadi oblikovan kot tunel z enim izhodom, pirsing pa je nameščen skozi tanko membrano kože nad klitorisom in ne direktno skozi klitoris. Če je pirsing pravilno umeščen, zaradi stika klitorisa z nakitom pri spolnem odnosu občutimo direktno stimulacijo in mnogo žensk v tem zelo uživa. Če se vam zdi, da je vaš klitoris preveč občutljiv, potem nakit na tem mestu za vas verjetno ni primeren.
Če želite ugotoviti, ali imate dovolj prostora za VCH pirsing, poskusite potisniti vatirano palčko navlaženo z lubrikantom pod prepucij. Za VCH pirisng ste primerni, če lahko pod prepucij spravite večino konice vatirane palčke (ter če nimate nobene vidne žile, ki bi potekala po sredini prepucija). Če je vatirana palčka predebela, brez skrbi odstranite nekaj vate, saj je pomembna globina in ne širina. Če je prepucij ozek in lahko spodaj potisnete le delček konice palčke, potem verjetno niste dober kandidat za VCH pirsing.
Običajno je VCH pirsing umeščen na vršičku (najglobjem delu) pod prepucijem, vzdolž sredine. Pirsing mora biti nameščen 10mm do 12mm od roba prepucija. Nakit izgleda kot da je nameščen skozi celo dolžino tkiva, od pirsinga do konca prepucija. Ker ima tkivo obliko tunela, je prebodena le tanka plast kože, ostali del nakita pa leži pod prepucijem ob klitorisu. Ponavadi lahko vidim skozi to tenko tkivo med samim prebadanjem. Samo pri res globokem prepuciju je pirsing lahko nameščen nižje od vršička. Če imate globok prepucij in vam ni preveč mar, da bi ojačale občutenjene, boste mogoče želele imeti pirsing nekaj milimetrov pod vršičkom.
Ponavadi pri prebadanju vstavim ukrivljen paličast nakit (t.i. 'bananica'; ang. ali ), katerega oblika pomaga zmanjšati trenje in prepreči iritacijo med celjenjem, še posebej pri tistih, ki imajo obliko hribčka. Ukrivljena oblika omogoči nakitu, da je bližje klitorisu. Če bi radi manj stimulacije, lahko vstavite raven paličast nakit (ang. ). Če želite maksimalno stimulacijo ali pa imate bolj pogreznjen ščegetavček, potem je ukrivljen nakit v obliki črke J (ang. ) dobra izbira, ker ukrivljen del pod prepucijem poveča kontakt med nakitom in klitorisom. Če imate izrazito obliko doline, so tako obročki kot paličast nakit primerni kot začeten nakit.
Tudi ženske s preveliko telesno težo so lahko primerne kandidatke za VCH pirsing, vendar le če imajo dovolj tkiva na prepuciju and če lahko pirser doseže območje za pirsing. Včasih je potrebna pomoč pri izpostavitvi območja za prebadanje (to ste lahko vi ali pa zaposleni v studiu, vsak pa mora nositi čiste rokavice). Tudi če je nakit popolnoma prekrit z zunanjimi sramnimi ustnicami, se vseeno lahko lepo zaceli.
Površinski VCH pirsing - napačno umeščen. (foto: Elayne Angel)
Neizkušeni pirserji pogosto namestijo VCH preblizu roba prepucija. Ker je nakit predaleč od ščegetavčka, nizki pirsingi prinašajo manj užitka. Če pirsing zajame premalo tkiva, pa poveča možnost trganja, migracije ali izločanja nakita iz kože.
Pravilno umeščen VCH pirsing (ilustracija: Anna Y)
Na žalost ima veliko pirserjev premalo ali pa nič izkušenj z genitalnimi pirsingi. Vsak dan prejemam sporočila žensk, ki imajo nepravilno umeščene pirsinge. ''Površinski VHC'' je strašansko pogost. To je pirsing, ki prebode samo površje tkiva prepucija in ker se ne dotakne klitorisa, ne daje nobene stimulacije. Prebodenega je tudi več tkiva kot pri VCH pirsingu.
V naslednjem članku pa si preberite o pirisngu z zabavnim imenom , ki je najbolj popularen genitalni pirsing pri moških!
Elayne Angel za IntimateMedicine
http://piercingbible.com/
Viri:
i - Health Services at Columbia University, “Pierced Clit,” Go Ask Alice! (questions and answers), www.goaskalice.columbia.edu/0540.html (accessed June 22, 2007).
ii - Vaughn S. Millner et al., “First Glimpse of the Functional Benefits of Clitoral Hood Piercings,” American Journal of Obstetrics and Gynecology 193, no. 3 (September 2005): 675–76.
